Müezzinoğlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Açıklama

Müezzinoğlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluda Milletvekillerin sorularını yanıtladı. Öncelik olarak yaşa takılan emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın emekli olması için sabırlı olmaları gerektiğini açıkladı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluda Milletvekillerin sorularını yanıtladı. Öncelik olarak yaşa takılan emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın emekli olması için sabırlı olmaları gerektiğini açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu TBMM Genel Kurulunda Milletvekilleri emeklilik yaşına takılan vatandaşlara yönelik olarak her hangi bir çalışmamız bulunmamaktadır. Emeklilik süresi dolmuş ancak yaşını bekleyen vatandaşlar için sabırlı olmalısınız, dedi.

Bakan Müezzinoğlu emeklilik yaşını doldurmamış ancak işten ayrılmış vatandaşlara yönelik olarak bir çalışmamız bulunmakta. Emeklilik yaşını doldurmayan ve işten ayrılan vatandaşlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kaldığından sağlık hizmeti alamamaktadır. Sağlık hizmeti alması için kanun tasarımızda gelir testine tabi olmadan 53 TL’lik Genel Sağlık Sigortası primini ödemeleri halinde emeklilik yaşının dolmasına kadar sağlık hizmetinden faydalana bileceğini açıkladı.

Bir çok soruya cevap veren Bakan Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bir çok projeyi hayata geçirdik, bunların başında kültürümüzde bulunan anneanneye veya baba anneye torunlarına baktıkları zaman bakıcı ücreti uygulamasını hayata geçirdik. Bunun yanı sıra mahalle muhtarlarımızın sigorta primlerini uygun şekle getirdiklerini ancak bu konuda Sayın Başbakanımız Binali Yıldırımın karar vereceği bilgisi verdi.

Yakın zamanda toplumsal bir projeyi daha hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bu projemiz ise doğum yapan kadınların yarı zamanlı çalışmalarına olanak tanımakta. Bu projede doğum yapan kadın çocuğuna zaman ayırması için yarı zamanlı çalışmayla esnetilerek, aile birliğini ve çocuğun anne şefkatinde büyümesine olanak tanımak.

Bu anlamda çalışmalarımız hızla devam etmekte, bununla ilgili çalışan bayanlardan olumlu tepkiler aldığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, ileriki tarihlerde işverenlerimiz ile görüş alış verişinde bulunarak pilot bölgeler oluşturmayı ve bu bölgelerde olumlu sonuçlar aldığımız taktirde ülke geneline yaymayı planlıyoruz, dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.