Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

MUHALEFET

Türkiye’de siyaseti anlamak gerçekten de zor iş. Ülkelerinin gelişimi için halkın beğenisini kazanıp iktidara yükselerek çalışmalar yürütmek isteyen siyasi partilerin, dünyada alışık olmadığımız bir örneği sürekli tekrarlanıyor ülkemizdeki muhalefet partileri tarafından.

İktidar partisi, bir adım atmak istiyor, karşısındaki muhalefet; ne gereği vardı, böyle iyiydik diyerek onu engellemeye çalışıyor. Modern demokrasilerde Muhalefet partileri daha iyisini başarabilmek için, iktidarla çözümler yarışı içerisindedir, bizde muhalefet; “aman ha, kıpırdama, ona dokunma, buna yaklaşma, şunun yanından bile geçme, mümkünse otur, iş yapma” havasındadır.

En önemlisi Tutarlı olmak gibi bir kaygıları yoktur. Bunu hiç anlamış değilim. Yani bugün bir şey söyleyeceksin, yarın onu söylemedim diyeceksin, ertesi gün onu dedik ama şunu demek istemiştik aslında, diyeceksin! Dünyanın tersini yapmayı kendilerine yöntem olarak görürler. En büyük faaliyetleri, ülkemizin gelişmesine muhalefet ederek, büyümesine engel olmaktır. Bir de öğrendikleri bir cümle vardır tüm muhalefetlerin; onlar yapamadı biz yapacağız! İyi tamam yapın kimsenin bir şey dediği yok, bu ülkede bir adım atılacaksa bu adım olumlu ise neyi beklersiniz? İktidar olamayacaksan bir katkın olsun kendi ülkene.

Çözüm önerini iktidara da söyleyebilirsin, bir eksiği varsa ülkenin, iktidara gelmeden de çözüme katkı sunabilirsin. Bunlar halkı yıllarca kandırdıkları söylemlerle her zaman başarılı olabileceklerini düşünüyorlar… Dün söyledikleriyle, bugün yaptıklarıyla uyumlu olması gibi bir hassasiyetleri de maalesef yoktur. Hala tek partili dönemde olduklarını zannettikleri için “memlekete ne gelecekse onu da biz getiririz, bir gün memlekete demokrasi gerekirse onu da biz getiririz” yaklaşımı içindedirler.

Eşsiz bir Muhalefetimiz var; teröristlere değil, terörle mücadele edenlere, darbeyi yapanlara, yapmaya çalışanlara değil, darbeyi engelleyenlere çatıyorlar. Türkiye’yi on yılda bir darbe yapılan bir ülke olmaktan çıkarmak başlı başına bir eleştiri sebebi olabiliyor. Ekonomisi her beş senede bir kriz geçiren bir ülke olmaktan Türkiye’yi kurtarmak bir takdir sebebi olmuyor, tam tersine IMF’ye muhtaç değiliz demek başlı başına bir eleştiri sebebi olabiliyor. Allah yardım etsin iktidardakilere…

Muhalefetimiz; hiç öyle şey olur mu? İllaki sorun olsun, illaki etrafında kenetlenilecek bir sorun olsun demektedir. Engellemeyi siyaset yapmak bilen zihniyetlere, gerilim siyaseti yapmayı kendilerine şiar edinen muhalefet partilerine karşılık; yol açan, yol bulan çözüm üreten bir muhalefet olsaydı Türkiye’ye kimse kafa tutamaz, bu kadar ajan kol gezemezdi bu ülkede. Belki Rusya bu kadar destek bulamaz, bu hınçla Türkmen dağına saldırmaya cesaret edemezdi! Bizim muhalefet dışında Rusya’yı destekleyen, İran, Çin, Suriye var işte siz hesap edin.. 
Samimiyetimizden ve birliğimizden ödün vermedikçe, cihan imparatorluğumuzu, köklü geçmişimizi ve Dünya’ya getirdiğimiz medeniyeti sahiplenip bir kalemde çizmedikçe, ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşması kat kat hızlı olacaktır.

Osmanlının torunları olarak atalarımızın hükümdarlık sürdüğü dönemleri tarihin tozlu raflarına kaldıramayız. Atalarımıza, Dedelerimize bakın. Bizlere bıraktıkları eserleri tarih kitaplarına hapsedemeyiz. Ülkesine, değerlerine, geçmişine sahip çıkan bir iktidar ve muhalefet istiyoruz. Çok şey istemiyoruz, biz olalım istiyoruz. Olalım çünkü iyi muhalefet partileri iktidarın çok daha iyi işler yapmasının önünü açacak, işte o zaman Türkiye bir bütün olarak tüm zorlukları göğüsleyecektir.

Ve diyoruz ki; sorunlar etrafında değil, çözümler etrafında bir araya gelelim.

İletişim Mail : kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.