Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Mülakat İle Memur Alımı Yapılmamalı

Son yıllarda mülakat ile kamuya alınan memur sayısında artışın olmasını eleştirirken; 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamu kurumlarının memur alımlarını mülakat ile yapacaklarını duyurması memur adaylarını üzmüştür.
Kamuya yapılacak bütün kamu personeli alımlarının, güvenirliliği yüksek merkezi sınavlar ile atama yapılması daha doğru olacaktır. Çünkü bu sistem daha adil ve hak edenin işe yerleşmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde hak edenin hakkı yenmiş olur. Hükümetin bu konuyu ciddiye alması gerekir. Maalesef ülkemizde mülakat demek torpil demek bu algıyı değiştirmek çok zordur. Hiç kimse mülakat ile yapılan alımların daha adil hak edenin yerleştiğini iddia edemez.

Milli Eğitim Bakanlığı da mülakat ile personel alımı yapan kurumlar arasına girdi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı bundan sonraki tüm öğretmen alımlarının mülakat ile olacağını açıkladı. Bu açıklamaya başta yetkili sendika olmak üzere herkesin karşı çıkması lazım. Çünkü MEB’in mülakat ile yaptığı son öğretmen alımlarındaki başarısızlık ortada.

Mülakatta yüksek puan alan 200 civarında FETÖ terör örgütü üyesi olduğu iddia ediliyor. Mülakat ile personel alma konusunda yetkili makamların yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Nasıl ki 2010 KPSS ’de yetkililer soruların çalınmadığı yönünde ikna edilmişse bugün de mülakat ile yapılacak alımların daha sağlıklı olacağı yönünde ikna edilmiş görünüyor.

Kamuya mülakat ile personel alımının yapılacak olması hükümete sadece oy kaybettirmek ile kalmayacağı gibi; atanmayı hak edipte atanamayacak gariban insanların ahının da tutabileceğini unutmamalı. Kamuya alınacak olan personel ‘‘benden olsun’’ fikrinden vazgeçilmelidir. Kamuya personel alımı için öyle bir sistem kurmalıyız ki; kim hak ediyorsa o atanmalı. Hiçbir şahıs ve zümreye ayrıcalık tanınmamalı. Aksi taktirde 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunan alçaklardan daha alçak mahlukatları kendi elimizle türetmiş oluruz. Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum