Mülakat İstemeyen Adaylar BİMER’e Başvursun

Mülakat İstemeyen Adaylar BİMER’e Başvursun

Alımların daha adil yapılabilmesi için mülakat kaldırılsın ve alımlar sadece yazılı sınavla yapılsın.

Sözlü sınav, birçok kamu personeli adayının umutlarını kırmakta; yeşeren umutları bir bir karartmaktadır. Sözlü sınavla alım yapan kurumların arasına Milli Eğitim Bakanlığı da girdi.

Ülkemizde yaşanan  15 Temmuz darbe girişiminden sonra öğreniliyor ki kamu kurum ve kuruluşlarına 70 binden fazla memur girmiş. Bazıları soruları çalarak bazıları da sözlü sınavda torpil yaparak hak etmediği yere girdi. Adalet için tek bir sınav yapılmalı; o sınav da yazılı sınav olmalıdır.

Sözlü sınavda tekrardan torpil yapılıp yapılmayacağından emin olunamaz. Sözlü sınav yapmakla sorumlu olan kişi veya kişiler bu konuda adaletli davranamaz. Tabi ki herkes için söylenmiş bir laf değil ama çoğunluk için geçerli bu söylenenler. Hemşehrisi gelse, akrabası gelse, siyasi bir istek gelse mecburen veya isteyerek bu sınavı geçmesine yardımcı olabilirler. Peki diğer tarafta, “dayı”sı olmayan gariban memur adayı ne yapsın?

Memurluğa girebilmek için o kadar dirsek çürütüp yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınavda mı takılsın. Haksız yere bir yıl daha mı sınava çalışmak zorunda bırakılsın. Bunu Atatürk’ün bir sözüyle açıklayalım : “Adalet, mülkün temelidir!” Burada mülk, devlettir. Unutulmamalıdır ki adalet, sadece yargıda değil devletin tüm birimlerinde olmalıdır.

Biz de Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi olarak memurlar net’in düzenlemiş olduğu sözlü sınavların kaldırılması için BİMER’e başvuru kampanyasına destek veriyor, tüm adayların da bu görevi kendi gelecekleri için yerine getirmesini rica ediyoruz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum