Mülakatlarda Emsal Karar Memur Adaylarına Sevindirici Haber

Mülakatlarda Emsal Karar Memur Adaylarına Sevindirici Haber

Bilindiği üzere Kamu Personel Alımları ve İşe Yerleştirmelerde Yazılı Sınavın Yanı sıra Mülakat(Sözlü) Sınav Yapılmaktadır. Danıştay kararı ile Mülakatlar tarih mi oluyor? Emsal karar yayınlandı ve memur alımına başvuracak adaylar için güzel haber çıktı.

Memur adaylarına sevindirici haber Danıştay’dan geldi. Danışta’ ya başvuru yapılmış ve mülakatlar ile ilgili itirazda bulunan davacı tarafından mülakat sınavlarında eşitlik ilkeleri gözeltilmesi ve her adayın eşit şartlarda mülakata alınması üzerine sınavda soruların sınava giren tüm adaylara çıkan soruların tutanak altına alınması talebi üzerine oluştuştur.

Memur alımlarında büyük tartışmalara yol açan (Mülakat) 'sözlü sınavlarla' ilgili Danıştay'dan emsal teşkil bir karar çıktı. Başvurulan dosyada Danıştay sözlü sınavlarda soruların yazılı olarak önceden hazırlanmamasını eleştirerek, bu konuda verilen idare mahkemesinin kararını bozdu. Danıştay'ın kararı doğrultusunda sözlü sınavlardan elenen kişiler hak arayabilecek.

Mülakat Sınavlarında eşitlik ilkeleri sağlanmadığına inanan her aday emsal kararı örnek göstererek sınava dava açabilecekler. Bu durumda mülakat sınavına giren adayların tam olmasa da bir nebze rahatlatmakta.

Davanı içeriği ile ilgili bazı bölümler şöyle: Davadan Bakırköy Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı'nca 07 Haziran 2012 tarihinde yapılan infaz ve koruma memuru öğrenci alımı mülakat sınavına katılan davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.

Sözlü sınavda başarısız sayılma işleminin, diğer tüm idari işlemlerin yargısal denetiminde olduğu gibi yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden yargısal denetiminin yapılması esastır. İdari işlemin yetki, şekil gibi salt usule ilişkin unsurları ile sınırlı olarak yapılacak bir yargısal denetim, hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi temin etmeyecektir.

Danıştay Başkanlığının aldığı karar açıklaması şu şekildedir. Bu itibarla davacının girdiği sözlü sınav öncesinde sınav komisyonunca sınavda sorulacak soruların önceden hazırlanması ve tutanağa bağlanması her adaya sorulan soruların kayda geçirilmesi ve sorulan sorulara adayların verdiği yanıtlara hangi komisyon üyesince hangi notun takdir edildiğinin tutanakta ayrı gösterilmesi böylece sözlü sınavın nesnel olarak yapılması ve yargısal denetimin tüm unsurlarıyla gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Bu durumda davacının başarısız sayıldığı sözlü sınavda sınav komisyonunca sınavda sorulacak soruların önceden hazırlanmaması ve sınav komisyonu tarafından sınav esnasında davacıya sorulan soruların tutanağa bağlanmamış olması nedenleriyle hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Diğer taraftan bu durumun davacının sözlü sınavı kazandığı sonucunu doğurmayacağı gibi bu karar üzerine davacının yeniden sözlü sınava alınacağı tabiidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.