Mülakatta Herkese 100 Verildi! Kamu Personel Alımında da Kalkmalı

Mülakatta Herkese 100 Verildi! Kamu Personel Alımında da Kalkmalı

Bir üniversite daha sözlü sınavda tüm adaylara 100 tam puan vererek birçok üniversitede yapılan uygulamayı sürdürdü. İşte detaylar.

Gerek kamuda işe alımlarda gerekse görevde yükselme sınavları ve unvan değişikliği sınavlarında sözlü "MÜLAKAT" sınavı uygulaması adayların mağduriyetine yol açmaya devam ediyor. Adaylar mülakat engelinin özellikle kamuda kaldırılmasını istiyor. İşte son uygulama.

Üniversite tüm adaylara 100 tam puan verdi

Dicle Üniversitesi tarafından yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının sözlü bölümünde tüm adaylara 100 tam puan verildi. Üniversite tarafından 21 alanda olmak üzere GYS ve UD sınavları gerçekleştirilmişti.

mulakat.jpg

Görevde yükselme ve unvan değişikliği kadroları

Üniversitede görevde yükselme sınavı kapsamında memur, şef, şube müdürü unvanları mülakat sınavları yapıldı. Unvan değişikliği sınavları kapsamında tekniker, teknisyen, mühendis, mimar, sağlık teknikeri, sosyal çalışmacı gibi unvanlarda sözlü sınavlar gerçekleştirildi. Birçok üniversite tarafından yapılan örnek uygulamaya Dicle Üniversitesi de katılarak tüm adaylara 100 puan verdi.

Mülakat sınavlarında tam puan veren üniversiteler

Hitit Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Mersin Üniversitesi daha önceden GYS vs UD sınavlarında tüm adaylara 100 tam puan vermişti.

Kamu personel alımlarında da mülakat kaldırılmalı

Bilindiği üzere kamuya personel alımlarında gerek sözleşmeli gerekse kadrolu statüde olsun KPSS puanının yanı sıra sözlü sınavlar da yapılmakta. KPSS puanı yüksek olan adaylar olmasına rağmen daha düşük puanlı adaylar sadece mülakat başarısı ile öne geçmekte bu da haksızlığa yol açtığı düşünülmektedir.

Öte yandan kamuda liyakatli personel alımlarının önünün açılması için MÜLAKATLA personel alımının tamamen kaldırılması çok önemlidir. Tüm branşlarda ve kurumlarda KPSS merkezi atama ile personel alımının yapılması en sağlıklısı olacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum