Muvafakat Vermeyen Kurumun Kararı İptal Edildi

Muvafakat Vermeyen Kurumun Kararı İptal Edildi

Gümrük memuru olarak çalışan bir vatandaşımız 2012 yılında yapılan KPSS tercihleri ile Mezitli Belediyesi’ne atandı.

Kurumlar arası geçiş yapmak isteyen bu vatandaşımıza bakanlık tarafından olur yani muvafakat verilmedi. Bu durum karşısında haklarını aramak üzere idare mahkemesine başvuran aday ilk derece mahkemesinden de ret aldı. Ancak bu karara rağmen yılmayan aday ardından kararı temyize götürmeye karar verdi. Temyiz neticesinde Danıştay davacıyı haklı bularak muvafakat verilmemesi işleminin haksız bir eylem olduğuna hükmetti. Bu karara uyan idare mahkemesi böylece muvafakat verilmesini uygun gördü ve neticede 2012 yılında verilmesi gereken muvafakat 2017 yılında alınmış oldu.

Belediyeden Olumsuz Yanıt

Bu muvafakat ile belediyeye başvuran aday ise bu sefer belediyeden olumsuz cevap aldı. Verilen cevapta personel açığının doldurulduğu ve mali bütçede personellere ayrılan %30’luk sınıra dayanıldığını dolayısıyla da personel alamayacaklarını ifade ettiler. Bu karar karşısında da yılmayan aday şimdi de bu cevabı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Her ne kadar 5 yıl sonra muvafakat almaya hak kazansa da belediyede göreve başlayamayan bu adayın belediye ile olan husumetinin ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor. Ancak bu da bu kadar uzun sürecek olursa geç gelen adaletin faydası görülmeyecektir. İşte bu sebeple davaların hakkaniyetli bir şekilde incelenmesi ve en kısa süre içerisinde karara bağlanması gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.