Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Neden Herkes Memur Olmak İstiyor

Uzun yıllardır “salla başını al maaşını” şeklinde nitelendirilen mesleklerin başında gelen memuriyeti birçok kişinin hayali. Bazı insanlar memuriyetten yaka silkerken bazıları da bu sabit mesleği yaparak düzenli olarak maaş almayı ve emekli olmayı garantileme hayali kuruyorlar. 

KPSS puanı ile girilen memuriyet kadroları, lise, ön lisans ve lisans kadrolarında çeşitli pozisyonlar için ihtiyaç duyulan kamu personelinin temin edilmesi için kullanılıyor. Ancak bununla birlikte gerekli olan koşulları taşımasına rağmen ilgili kadrolara atanamayan ve ısrarla memuriyet bekleyen milyonlarca insan bulunuyor. 

Bu insanların tanıdık vasıtasıyla ya da bizim deyimimizle torpille memur olmaya çalıştıkları bilinirken, bir kısım kişi de 15 Temmuz sonrası boşalan kadrolara yerleşmek için çaba göstermeye başladı. 

Memur olmak isteyenler 15 Temmuz yapılandırmasının ortaya çıkmasıyla birlikte bu işin büyük bir kısmının torpille olduğunu da anlamış oldular. Ancak FETÖ üyelerinin görevden alınması ve birçoğunun para cezası ile cezalandırılması söz konusu olduğundan artık daha dikkatli bir eleme yapılmaya başlandı.

Siyasi yönden ağırlığı olan iktidar partisinin bu alımlarda daha taraflı bir tutum sergilemesi nedeniyle birçok kişi KPSS ile memur olmak için polislik gibi yüksek miktarda boşalan kurumları tercih etmeye başladı. Bu kurumların da özel koşullar ortaya sürerek alım yapması, torpil hayali olanları daha zor duruma sokmaya başladı. 

Memur alımları için lise, ön lisans ve üniversite mezunlarının dört gözle beklediği tercihler açıklansa da, çok az kişinin buralara yerleşmesi birçok kişinin hayalini bir yıl daha erteledi. İnsanların memur olmak istemelerinin nedeni; 

- Her ay düzenli ve eksiksiz yatırılan maaş,
- Yılda iki kez zam,
- Mesai saatlerinin sınırlı olması,
- Hafta sonu çalışma olmaması,
- Sosyal imkanlarının olması,
- Devlet güvencesinde çalışma imkanının olmasıdır. 

Bunun için herkes kendisi için uygun olduğunu düşündüğü memuriyet kadrolarına atama beklerken iş sahibi olma hayali kuranlar ise kendilerince kurdukları iş fikirleri ile KOSGEB desteklerinden medet ummaya başlamıştır. 

İşin özü, günümüzde memur olmak eskiden olduğu gibi prestijli bir meslek sahibi olmak değil garantili bir maaşa sahip olmakla eş anlama geliyor.

İletişim Mail : aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.