O bölümlerde kontenjan azalıyor… Artık tercih edilmiyorlar

O bölümlerde kontenjan azalıyor… Artık tercih edilmiyorlar

Bir dönemin en gözde bölümleri, hukuk, mühendislik, mimarlık, iletişim fakülteleri son zamanlarda çok fazla tercih edilmiyor. Yükseköğretim Kurulu bu fakültelerde kontenjan azaltma yöntemine başvuruyor.

Üniversite kontenjanları ile ilgili yeni düzenleme yapıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan değişikliğe göre, öğretmenlik programlarındaki mevcut kontenjanlarda artma olmayacak. Diğer fakültelerde alınan kararlar ise şu şekilde:

Hukuk fakülteleri için geçerli olacak karar, üniversite özelinde incelenecek. Bu kapsamda yapılacak inceleme sırasında üniversitedeki boş kontenjanlar dikkat alınacak.

Mühendislik fakültelerinde ise kontenjanlar azaltılacak. Fakülteleri tercih edecek öğrenci sayısına göre düzenleme yapılacak ve kontenjan düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Sağlık programları da düzenlemeye dahil edilecek. Tedrici olacak şekilde bazı fakülte kontenjanlarında azalma yapılacak.

YÖK tarafında fakülteler özelinde yapılan düzenlemelere bakıldığında, bir dönem kontenjan yetmeyen, mühendislik, hukuk, sağlık gibi programların tercihinde azalma görülüyor.

Fakültelerdeki baraj sırası etkili oldu

Geçtiğimiz dönemlerde Yükseköğretim Kurulu, özellikle mühendislik programlarındaki kaliteyi yukarı seviyelere çekmek için “Başarı sırası barajı” uygulamasını devreye sokmuştu. Bu kapsamda ilk 300 bin içerisinde bulunan öğrenciler, mühendislik programlarını tercih edebiliyordu. Yapılan bu değişikliğin de kontenjanların boş kalmasında etkili bir neden olduğu söyleniyor.

Konu hakkında paylaşılan rakamlar da fakülte kontenjanlarının boşluğunu göz önüne seriyor. 2020 yılında, 77 bin 460 kontenjan sayısından 71 bin 244’e düşürülen mühendislik fakültelerinde yaklaşık 12 bin kişilik kontenjan boşluğu oluştu. Bazı üniversitelerde elektrik-elektronik, jeoloji gibi bölümlerde hiç öğrenci tercihi yapılmadı.

Hukuk Fakülteleri için de kararlarını açıklayan YÖK, hukuk programları boş kalan ya da az öğrenci bulunan üniversitelerde kontenjan azaltması yapacak. 2020 yılında hukuk programlarında yaklaşık 300 bin boş kontenjan bulunuyordu.

Öğretmenlik programında kontenjan artışı olmayacak

Fakültelerin öğretmenlik program kontenjanları da merak edilenler arasındaydı. YÖK tarafından yapılan açıklamada, öğretmenlik programlarında kontenjan artırılmayacağı ifade edildi. Bu kapsamda sendika ve mezun öğretmenler karara tepki gösterdi. Ülkemizde atanamayan yaklaşık 450 bin öğretmen bulunuyorken, bu programlarda kontenjan azaltılması bekleniyordu.

Ayrıca mimarlık, iç mimarlık gibi programlara da ilgi her geçen gün azalıyor. Geçtiğimiz yıl bu programlarda 1.600 kontenjanda boşluk yaşandı. Bazı üniversitelerde bir öğrenci dahi bu bölümleri tercih etmedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.