O İlde Ev Hanımlar, Vakaların Yüzde 40’ını Oluşturuyor!

O İlde Ev Hanımlar, Vakaların Yüzde 40’ını Oluşturuyor!

Son açıklanan Covid-19 Türkiye risk haritasında kırmız renkte bulunan Sivas, önlemleri artırıyor. Sivas Valisi Salih Ayhan yaptığı açıklamada, “Kırmızı kategoride bulunan illerdeki vakaların yüzde 40’ını ev hanımları oluşturuyor” dedi.

Kabine Toplantısı sonrası açıklanan Türkiye korona virüs risk haritasında pek çok ilin yüksek riskli, yani kırmızı renkte, olduğu görüldü. Bu durum pek çok şehri alarma geçirdi ve İl Pandemi Kurul Toplantısı düzenlenmesine neden oldu.

Sivas, yeni açıklanan haritada yüksek riskli bölge konumunda bulunuyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Pandemi Kurulu toplantısından önce, şehirdeki korona virüs vakaları ile ilgili son durumu anlatmak için basın toplantısı düzenledi.

Vali Ayhan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şehirlerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine göre gruplandırıldığı risk haritası içinde Sivas, çok yüksek riskli (kırmızı renk) kategoride yer alıyor. Bakanlığımız rakamları henüz açıklamadı ama rengimiz kırmızı. Kendi değerlerimizi baz aldığımızda ise ilimiz 100 puanın biraz üstünde.

Özellikle Şarkışla ve Altınyayla’da ortaya çıkan vakalar üstünde kontrol sağlamakta bir hayli zorlanıyoruz. Bu iki ilçenin ilimiz toplamı nüfusuna oranı yüzde 7 ancak vaka oranı ise yüzde 30’larda seyrediyor. İl genelindeki vakalarımızın üçte biri Şarkışla ve Altınyayla ilçelerinde görülmekte. Bu iki ilçedeki vaka oranlarından dolayı şehrimiz maalesef renk sıralamasında kırmızı oldu. Olabildiğince sıkı tedbirler aldık, almaya da devam ediyoruz fakat maalesef hala kontrol edemiyoruz.”

Vali Ayhan devam eden konuşmasında şehir genelinde ortaya çıkan vakaların yüzde 40’ını ev hanımlarının oluşturduğunun altını çizdi. Bu kapsamda eve ve akraba ziyaretlerine zorunlu bir hal olmadıkça gidilmemesi gerektiğini söyledi.

Ülke genelinde tedbirlere çok fazla uyulmadığını dile getiren Ayhan, “Son tablo tedbirlere uyulmadığını bize gösteriyor. Bu nedenle hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bizde de uygulanacak. Tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymasını istiyoruz. Bu süreci inşallah hep birlikte atlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.