Ocak 2016 Enflasyon Rakamlarına Göre Memur Enflasyon Farkı Alacak mı

Ocak 2016 Enflasyon Rakamlarına Göre Memur Enflasyon Farkı Alacak mı

2016 Ocak Ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber, şimdiden memura enflasyon farkı görünmüş oldu. Peki, memur maaşlarına enflasyon farkı ne zaman yansıyacak?

2016 Ocak Ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ocak ayı enflasyonu beklentiler doğrultusunda yüksek çıktı. Asgari ücrete yapılan zam başta olmak üzere, birçok hizmet ve ürüne yapılan zamlar, enflasyon canavarını adeta yeniden hortlattı.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre, enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre %9.58 olarak gerçekleşti. Enflasyon oranının yüksek çıkması şimdiden memur maaşlarına artış olarak yansıyacak gibi. Memurlar, 2016-2017 yılı toplu sözleşmesine göre; 2016 yılının ilk 6 ayı için %6, ikinci altı ay için ise %5 zam almışlardı, ancak memur maaşlarına yapılan artışlar, 2015 Aralık ayına göre oluşacak olan enflasyon rakamlarının altında kalırsa, memura zam olarak yansıyacaktı. 2016 yılı Haziran ayının enflasyon rakamları açıklandığında ilk altı ayın enflasyon rakamları toplamı memurların maaşlarına yapılan %6 oranının üstünde ise bu oran memura enflasyon farkı olarak yansıyacak. Bugün ocak ayının enflasyonu %9.58 açıklandı, 6 aylık enflasyon rakamları toplamındaki karşılığı %1.82 olarak gerçekleşti. 2016 yılının; Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonlarının ortalaması, 2016 Ocak ayı rakamları civarında olursa memur ciddi oranda enflasyon farkı alacak. Peki, memura bu enflasyon farkı ne zaman yansıtılacak? Yapılan toplu sözleşme gereği; Haziran ayı enflasyonu açıklandıktan sonra eğer 6 aylık enflasyon toplamı  %6 oranının üstünde bir oran çıkarsa, %6 oranının üstündeki fark nispetinde memurlara enflasyon farkı yansıtılacak. Bu oranda 2016 Temmuz Ayı maaşlarında yansıyacak olup, geçmiş ayların farkı da temmuz ayı içerisinde memurlara ödenecektir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.