Ocak Ayı Son Fırsat Paranız Cebinizde Kalsın

Ocak Ayı Son Fırsat Paranız Cebinizde Kalsın

Saygıdeğer esnaflarımız ve Vatandaşlarımız işletmenizin giderlerini azaltmak ve vergisel ödevlerinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okuyun....

Gelir İdaresi Başkanlığının 18 Aralık 2013 tarihli vergilendirmede gerçek usulden basit usule geçme konulu yazısı gereği deftere tabi(İşletme Hesabı) iseniz ve aşağıda belirttiğimiz kriterleri  taşıyorsanız vergi dairenize Ocak ayının sonuna kadar hemen bir dilekçe ile başvurarak 2017 yılının başından itibaren işletmenizin giderlerini azaltabilirsiniz.

Vergilerinizi artık Kredi Karttıyla taksit şeklinde ödeyebilmektesiniz taksitli ödemeleri görmek için sayfanın sonundaki link Tıklayınız.

Bu arada 6736 sayılı kanuna göre vergi borçlarını yapılandıran esnaflarımızın yapılandırılan borçlarının 2.taksidini 31 Ocak 2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.

6736 sayılı kanunla ilgili esnaflarımızın doğru bildiği yanlışlardan biri için sizi uyarmamız icab etmektedir.Daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi iki taksit aksatma hususu 6736 sayılı kanuna göre borçlarını yapılandıran esnaflarımız kesinlikle İLK İKİ TAKSİTİ zamanında yatırmak zorundadır. İlk iki taksit yatırıldıktan sonra 2017 yılı içinde 2 taksit aksatma  ve taksitlerinizi gecikme zammı ile ödeme yapma hakkını kazanmaktasınız.

Ocak ayı içerisinde zamanında ödemeniz gereken vergilerden bir diğeri ise Motorlu Taşıtlar Vergisi olup 31 Ocak 2017 tarihine kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi 1.taksitinizi ödemeniz gerekmektedir.Motorlu taşıtlar verginizi Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu tüm bankalar veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden kredi kartınızla bankanızın imkanlarına göre taksitle ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Vergi dairenize başvurmak için gerekli kriterler; Kendi işinizde bilfiil çalışıyor veya bulunuyorsanız. İşyerinizin 2017 yılı kirasının Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde iseniz 6,500 TL.yi aşmaması, İşyerinizin 2017 yılı kirası Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde değilseniz 4,300 TL yi aşmaması, İşyeri kendi mülkünüz ise emsal kira bedelinin yukarıda belirtilen miktarları aşmaması gerekmektedir.

Bu şartların tamamının sağlanması durumunda işletmeniz, satın aldığı malları olduğu gibi veya işlendikten sonra satış yapar şekilde bir işletme ise: 2015 yılı işletmenize ait mal alış miktarınız 84.000TL.nin altında, 2015 yılı işletmenizin mal satış miktarınızın (cironuzun) 120.000TL.nin altında, 2016 yılı işletmenize mal alış miktarınız 88.000 TL.nin altında ve 2016 yılı işletmenizin mal satış miktarı 126.00 TL.nin altında bulunması gerekmektedir.
Yukarıda belirtilen şekildeki işler dışında kalan işletmeler için ise; 2015 yılı iş hasılatının 40.000 TL. nin altında, 2016 yılı iş hasılatının 42.000 TL. nin altında olması gerekmektedir.

31 Ocak 2017 tarihine kadar vergi dairenize başvurmanız halinde işletmenizi 2017 yılı ocak ayının başından itibaren geçerli olmak üzere gerçek gelir (Deftere Tabi) usulünden defter tutma zorunluluğu bulunmayan ve sadece yılda bir defa beyanname verme zorunluluğu bulunan basit usulde vergilendirme yöntemine sizde geçebilirsiniz. Bu usulde vergilendirilemeyecek işletme sahipleri (mükellefler) aşağıda belirtilmiştir.

Kollektif bir şirkette ortaksanız veya, komandit şirketlerin komandite ortağı iseniz; İkrazat (Ödünç Para Verme) işleriyle uğraşıyorsanız; Sarraflar ile kıymetli maden (Altın,Gümüş Vs..)mücevherat alım satımı ile uğraşıyorsanız; Kamu kurum ve kuruluşları ile diğer tüzel kişiliklere karşı inşaat ve onarım işlerini taahhüt edenler (ihale ile iş yapanlar) ile bu kişilere karşı derece derece  taahhütte bulunuyorsanız, Sigorta prodüktörlüğü işi ile uğraşıyorsanız; İlan ve reklam işiyle uğraşıyorsanız veya bu işlere aracılık yapıyorsanız; Gayrimenkul ve gemi alım satımı işi ile uğraşıyorsanız; Aracılık işi yapıyorsanız (Tavassut) Maden işletenler, taş ve kireç ocağı işletenler, kum ve çakıl üretim yerleri işletenler, tuğla ve kiremit harmanları işletenler, Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapıyorsanız (Sadece sürücüsü hariç 14 ve daha aşağı oturma yeri bulunan ve insan taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ile yolcu taşıyanlar bu usulden faydalanabilir), treyler, çekici ve benzeri araçların sahibi veya işletmecisi iseniz Basit usulde vergilendirme yöntemine göre vergilendirilmeniz mümkün bulunmamaktadır.

Ödemenizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi aracılığıyla Kredi Kartınızla ve Taksitle Ödeme yapmak için  http://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.