Oğlunu Atayan Rektöre 6 Ay Hapis Cezası Verildi

Oğlunu Atayan Rektöre 6 Ay Hapis Cezası Verildi

Üniversitede Dekan olarak hizmet verdiği süreçte çok sayıda adayı eleyip oğlunun atamasını yapan rektöre hapis cezası verildi.

Kamu üniversitelerinde yaşanan usulsüz atamalara bir yenisi daha eklenmiş ve dekanlığı döneminde imza yetkisini liyakatsiz şekilde kötüye kullanan akademisyenin onay kararı tespit edilmişti.

KDK RAPORLARI DOĞRULADI

Hakkari Üniversitesinde yaşanan olay ile ilgili olarak adayların kamu davasına götürdüğü sürece Kamu Denetçiliği Kurumu müdahil oldu ve KDK kararı ile yapılan incelemeler neticesinde rapor hazırlandı. Yapılan çalışmalar ve incelemeler sonucunda Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş’in görevini görevini kötüye kullandığı tespit edildi.

headline-1.jpg

28 ADAYI ELEDİ

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş; dekanlık görevinde bulunduğu süreçte İlahiyat Fakültesine yapılacak olan alımlar ile ilgili olarak 31 adayın başvuru yaptığı alımlarda; 28. Sırada yer bulan oğlunu atamak için diğer adayları düşük puan kararları ile eledi.

REKTÖRE HAPİS CEZASI

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame üzerine KDK raporu da onay kararı verince; görevini kötüye kullanmak suçu ile Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş’e Hakkari 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 6 ay hapis cezası verildi. Juri kararı ile yapılan atamada bulunan üyelere de aynı ceza uygun görüldü.

Yapılan son başvuruların akabinde jüri üyeleri ve rektörün hapis cezalarında 5 aya düşürme ve erteleme kararı alındığı beyan edildi!

Yapılan bu atama ve ardından alınan kararlar ile ilgili olarak sizlerin düşünceleri nelerdir? Liyakat esasına dayanmayan tecrübelerinizin araştırılması adına aşağıda yer alan yorum bölümünden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum