Öğrenim Kredisi Borçlarında Yapılandırma! 4 Milyon Kişi

Öğrenim Kredisi Borçlarında Yapılandırma! 4 Milyon Kişi

Üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamı öğrenim kredisi alıyor. Peki, ödemeler nasıl olacak? 4 Milyon kişiyi ilgilendiren düzenleme...

Koronanın ekonomik etkileri sonucunda pek çok borç ödemesinde yapılandı oldu. Pandemiden etkilenen kesimler için ekonomik olarak rahatlama amacı taşıyan paket kapsamında, vergi ve SGK prim borçlarının yanı sıra, çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları krediler, üniversite öğrencilerinin yüksek öğrenim kredi borçları gibi bunun yanında trafik cezaları, köprü geçiş cezaları gibi pek çok borçta yapılandırma söz konusu. İşte detaylar…

Korona Virüs Sebebi ile Yapılandırma

Koronavirüs sebebi ile kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması gündemde. Düzenleme bu hafta Meclis gündemine geliyor ve ne olacağı merak ediliyor. Yapılandırma paketi kapsamında vergi ve prim borçlarının yanı sıra, çiftçi borçlar ve öğrencilerin kredi borçlarının da yer alacağı bildirildi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bir önceki gün verdi ve prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili teknik çalışmaların devam ettiğine dair bir açıklama yapıldı.

Ardından alınan bilgiler kapsamında, borç yapılandırması için düzenlemeler, verilecek önergeler dahilinde bu hafta için TBMM Plan Bütçe ve Komisyon görüşmeleri kapsamında beklenen istihdam paketine eklenmesi tahmin ediliyor. Ekonomik olarak rahatlama olması açısından düşünülmüş olan bu paket, tamamen pandemiden etkilenen kişiler için uygulanması düşünülerek, ekonomik anlamda da rahatlama sağlamaıs hedefleniyor. Borç yapılandırılması, düzenlenmesi konusunda geniş bir bağamda hareket edilmesi gündeme geliyor.

4 Milyon Kişinin Yararlanması Hedefleniyor!

AK Parti ekonomi kurmayları, yapılandırma için belirlenen hedef kitlenin 4 milyon olduğunu bildirdi. 3, 5-4 milyon kişinin yararlanmasının beklendiğini de dile getirdi. AK Partinin hazırlamış olduğu bu pakette, önce ki borçların yapılandırmalarında, taksitlendirme sisteminin olmadı bekleniyor. Taksitleri ödeyemedikleri için bir yapılandırmanın olması söz konusu.

Yapılandırma dahilinde, bu bağlamın dışına çıkanların ise yeni yapılacak olan düzenleme ile yapılandırmadan faydalanmaları bekleniyor. Yapılandırma kararı üzerinden, çok sayıda kişinin de ekonomik anlamda rahatlaması, çok daha rahat bir şekilde mevcut olan borçların ödemesinin gerçekleşmesi hedefleniyor. Yapılandırma sonunda, pek çok kişinin farklı alanlardaki borçlarını ödeme konusunda rahatlama yaşaması, aynı şekilde hedeflenenler arasında.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum