Öğretmen Olmak İçin KPSS Yeterli Mi

Öğretmen Olmak İçin KPSS Yeterli Mi

2018 yılında alım yapılacağı açıklanan öğretmenlik atamaları gündemde tazeliğini korurken, sürekli tartışılan ama hiçbir şey yapılmayan öğretmenlerin ataması ciddi bir konu. Herkesi eğiten öğretmenler, ÖABT gibi sınavlarda oldukça vasat bir tablo çıkardı.

2018 yılında alım yapılacağı açıklanan öğretmenlik atamaları gündemde tazeliğini korurken, sürekli tartışılan ama hiçbir şey yapılmayan öğretmenlerin ataması ciddi bir konu. Herkesi eğiten öğretmenler, ÖABT gibi sınavlarda oldukça vasat bir tablo çıkardı.

Bilgilerin tazeliğini yitirmesi ve atamalar yapılana kadar öğretmenlerin öğretmenlik modundan çıkması birçok soruna neden oluyor. KPSS’nin yetersiz olduğu öğretmenlik atamaları için özel bir sınav sistemi ve yeterlilik testinin yapılması gerekiyor.

Bu durum hem öğrencilerin kaliteli eğitim almaları için hem de öğretmen adaylarının mesleklerine daha iyi adapte olmaları için şart. Öğretmenlik için gerekli olan üniversite eğitiminin alınmasının yeterli olmadığı günümüzde, daha nitelikli eğitim alınması da oldukça önemli bir hale geliyor.

KPSS sınavındaki bilgilerin genel olması öğretmen adaylarının nitelikli bir eğitim vermelerini engelliyor. Bu yüzden kaliteli eğitim ve öğretim için öğretmenlerin elenme süreçlerinin KPSS dışına çıkarılması şart gibi görünüyor. 
Yıllardır KPSS öğretmen atamaları konusunda aynı yolu izliyor. Aslında teknolojiye ulaştıkça, eğitim sistemimizde de sarsıntılar oluyor. Mesela eskiden üniversiteler kendi sınavlarını düzenliyordu ve başarılı olan adaylar ilgi alanlarına göre sosyal ve fen bölümlerinde eğitim görüyordu.

Bu durumun gelişmiş şekli Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da halen uygulanıyor. Bu durum eğitimi bir at yarışına dönüştürmeden, eğitim hakkının yaşanmasını sağlıyor. Oysa ülkemizde, kimin ezberi iyiyse, o en yüksek puanları alıyor. Bu durum gerçekten de oldukça riskli. Çünkü belki de yeteneksiz olan biri, tıp eğitimi almak için puanını kullanarak başarısız bir hekim olabiliyor.

Ya da Fen dersi kötü olan biri, bu alandaki bölümü kazanıp Fen Bilgisi Öğretmenliği kazandığında yeteri kadar iyi bir eğitmen olmayabiliyor. Bu durumu önlemek için gerekli olan eleme sistemi de ne yazık ki KPSS gibi sınavlarla mümkün değil. Çünkü bu sınavlar başarıyı garantilemediği gibi, öğretmenlerin çoğunun hiçbir şey bilmeden işe başlamasını da önleyemiyor.

Günümüzde sürekli mağdur olan öğretmenler yıllarca atanmayı beklerken, bilgileri tazeliğini yitiriyor ve iyi bir takipçi değillerse, meslekleri konusundaki gelişmelerden de haberdar olmuyorlar. Bu yüzden KPSS ile öğretmenlik kaldırılıp, öğretmenlerin bilgilerine yönelik daha özel sınavların yapılması gerekiyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.