Öğretmenlerin Alan Değişikliği İle İlgili Müsteşardan Açıklama

Öğretmenlerin Alan Değişikliği İle İlgili Müsteşardan Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin alan değişikliği konusu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınlamıştı.

Bu duyuru ile birlikte birçok öğretmenden tepkiler gelmişti zira alanlar arası geçiş çok sınırlı tutulmuştu. Buna gerekçe olarak ise MEB tarafından kadroların doluluk oranı örnek verilmişti. Bunun yanı sıra öğretmenlik bölümlerinde okuyan öğrencilerin de sayısının fazla olması bu alan değişikliğinin sınırlı tutulmasına neden olmuştu.

Herkes Kendi Zaviyesinden Bakıyor
Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, herkesin kendi zaviyesinden baktığını dile getirdi. Kul hakkına girmemek ve adaletli işlemler tesis etmek için bu duyurunun yapıldığını aktaran Tekin, aldıkları kararda anayasal ilkelere de dikkat edildiğini ifade etti. 

Konu ile ilgili daha önce de MEB tarafından açıklamalarda bulunulmuş ve kadroların %90 oranında dolu olduğu dile getirilmişti. İşte bu sebeple geçişlerin de sınırlı bir şekilde planlandığı açıklanmıştı.

Alanlar arası geçiş konusunda sendikalardan yapılan açıklamalar ise MEB’in tam tersiydi. Zira geçişin çok sınırlı tutulduğu ve bu sistemle kimsenin geçiş yapamayacağı dile getirilmişti. İşte bu sebeple öğretmenlerden tepkiler gelmeye devam ederken bakanlığın bu konuda çok kararlı olduğunu ifade edebiliriz. Umarız ki dileyen dilediği yere geçebilir ve böylelikle öğrencilere verilen katkılar da artar. Ayrıca arkadan gelen öğretmen adaylarını da bu konuda düşünmek gereklidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.