Ohal İşlemleri İnceleme Komisyonu Çalışmaları Hangi Durumda

Ohal İşlemleri İnceleme Komisyonu Çalışmaları Hangi Durumda

Başbakanlık tarafından ohal işlemleri inceleme komisyonunun çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılmıştır.Komisyon buşvurular hakkında ya red kararı verecek yada kabul kararı verecek olup sadece evrak üzerinde işlem yapacaklar. Komisyon kararının red olm

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık resmi internet sayfasında15 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan basın duyurusu ile halkın bilgisine sunulan ohal işlemleri işlemleri inceleme komisyonunun çalışmaları aşağıdaki gibidir.

23 Ocak 2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince oluşturulan Komisyon 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle çalışmalarına başlamıştır.

Başvurular, ohalkomisyonu basbakanlik.gov.tr adresinde bulunan ve elektronik ortamda hazırlanan başvuru formu doldurulmak suretiyle,17 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla yapılmaya başlanmış olup, tamamlanan başvurular valilikler veya ilgili kurumlar vasıtasıyla onaylanarak Komisyona gönderilmektedir.

692 sayılı KHK ve öncesinde yayınlanan KHK‘ler ile haklarında işlem tesis edilen gerçek ve tüzel kişiler açısından başvuru süresi olan altmış günlük sürenin son başvuru tarihi olan, 14 Eylül 2017 tarihi itibariyle, Komisyon tarafından oluşturulan bilgi işlem sistemi üzerinden 101.243 kişi başvurularını yaparak Komisyona gönderilmek üzere valilik veya ilgili kurumlarına onaylatmışlardır.

693 sayılı KHK ile haklarında işlem tesis edilen gerçek ve tüzel kişiler açısından başvuru süresi 23 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecektir.

Komisyon başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra, haklarında KHK’ler ile işlem tesis edilmiş olan kişilerin daha önceden kamu kurumlarına yapmış oldukları başvuruları da kendi bünyesinde toplayarak inceleyecektir. Komisyon incelemelerini dosya üzerinden yapacaktır. Komisyon tarafından yapılacak inceleme sonucunda başvurunun reddine veya kabulüne karar verilecektir.

Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü halinde karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilecektir. Bu kişilerin kadro unvanlarına göre atamaları ilgili hükümler uyarınca yapılacaktır.

Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılacaktır.Başvurunun reddi halinde Komisyon kararlarına karşı idari yargı yolu açılmış olacaktır.Kamuoyuna duyurulur.

Basın açıklamasında da görüleceği üzere 693 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç olanlar için başvuru tarihi 23 Ekim 2017 tarihine kadar sürecek ve komisyon sadece evrak üzerinde inceleme yaparak görevinden ihraç edilen kişiler hakkındaki dosyaların incelenmesi sonrası hakkında işlem yapılan kişilerin başvurularını ya red edecek yada kabul edecek başvurunun kabulü durumunda Devlet Personel Başkanlığına karar bildirilerek bu kişilerin görevlerine atanmaları için işlemlere başlanacaktır.

Komisyonun red kararı vermesi durumunda ise idari yargı yolu ilgili kişiler için açılmış olacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.