OHAL Komisyonu Göreve Ne Zaman Başlayacak

OHAL Komisyonu Göreve Ne Zaman Başlayacak

Hükümet sözcüsü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuşa Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra kameraların karşısına geçerek bir dizi açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin OHAL komisyonunun ne zaman hangi tarihte göreve başlayacağına dair bilgi…

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuşa yöneltilen soruların başında OHAL komisyonu oldu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş OHAL komisyonun görev ve yetkilerini aktardıktan sonra her hangi bir tarih vermem şuan için doğru değil. Ancak komisyonun çalışma takvimini ve çalışma prensiplerini önümüzdeki günlerde başlayacak dedi.

Hükümet sözcüsü Kurtulmuş kimsenin şüphesi olmasın gerçekten FETÖ/PDY örgütü ile ilişiği bulunmayan hiçbir vatandaşımızın veya kumu görevlilerimizin canı yanmayacaktır. Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Eğer ortada bir suç varsa mutlaka yargılanarak gereken cezaları alırlar, ancak ortada her hangi bir suç yoksa masumsa hakları iade edileceğini aktardı.

Bakanlar kurulunun gündem maddelerinden diğeri ise kıdem tazminatı oldu. 13 Milyon işçinin kıdem tazminatı alması gerekmekte. Ancak bu 13 Milyonluk kıdem tazminatının %15 seviyelerinde olduğunu görmekteyiz, bu çok büyük hak kaybı ve gaspıdır, diyen Kurtulmuş ilgili bakanlıklarımız ile istişareler içerisindeyiz diyerekten bu hakların iadesi konusunda yeni modeller üzerinde duruyoruz.

Emeklilik OECD ülkelerinde 70 ve 72 yaş olarak görülüyor. Ancak biz hali hazırda emeklilik yaşını yukarı çekmeyi düşünmüyoruz. Ancak ileriki yıllarda bunun değişeceği kaçınılmazdır. Türkiyede emeklik erkeklerde 60 ve kadınlarda 58 olarak planlar yapmakta olduklarını sözlerine ekleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş kanunların değişmesi gerekmekte.

Türkiye deprem ülkesidir, görüyoruz bir anda son dakika deprem nerede, Manisada, İzmirde, Edirnede, İstanbulda, Tekirdağda, Amasyada, 81 İlimizde diyebiliriz. Çünkü Türkiye deprem bölgesi olduğunu söyleyen Kurtulmuş bununla ilgili olarak akıllı şehirler planlandığını depreme dayanıklı kentsel dönüşüm yapılarını oluşturacaklarını söyledi.

Türkiye Avrupa ilişkileri sayın Cumhurbaşkanımızın son zamanlarda adeta Avrupa ülkelerine çıkarma yaparak ilişkilerin zarar görmeden devam etmesini arzuladıklarını ancak Avrupa ülkelerinin çifte standardının kabul edilebilir bir şey olmadığını anlamaları gerekmektedir. Avrupaya çağrımız derhal açılmayan fasılların açılması denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.