OHAL Komisyonuna Başvuru Takvimi ve Şekli

OHAL Komisyonuna Başvuru Takvimi ve Şekli

Kanun Hükmünde Kararname ile 23 Ocak 2017 tarihinde Olağan Üstü Hal İşlemleri Komisyonluğu kapsamında (İhraç, Gazete, Dergi, İşyeri, Fabrika, Radyo ve Televizyon kapatma) gibi kararlar ile yaklaşık 200 Bin civarında başvuru beklenmektedir. Detaylar haberi

OHAL Komisyon Başkan ve üyelerini 17 Mayıs 2017 tarihinde yayınlamıştık. Görevlendirilen OHAL Komisyonluğunun yetki ve görevleri resmi gazetede açıkça belirtilmiştir. Ayrıca Olağan Üstü Hal’in devam etmesinden dolayı komisyonun yetkileri geniş tutulmuştur.

İhraç edilen Kamu Personeli (Memurların) dönüş yolu ve kapatılan bir çok gazete, dergi, televizyon, işyerleri, fabrikalar, radyolar vb. yerlerin açılması veya memurların dönüşü kesin karar bağlanacağı akabinde eğer haksızlığa uğramış olduğu kanaati taşıyanların ise Mahkeme yolunun açıldığı resmi gazetede yayımlandı.

OHAL Komisyon 2 Ocak 2017 tarihinde kurulmuş olup 7 üye ile çalışacak olup Bakanlar kurulu kararı ile görevlerine başlatılmalarına karar verildi.

Komisyon üyeleri görevlerine başlama tarihi itibari ile çalışmış oldukları kurumlarından idari izinli sayılacak. Çalışmalarında fiilen, hukuken, idare, cezai ve mali sorumluluğu bulunmayacak.

Komisyon görevleri: Kanun hükmünde kararname ile başta ihraç olmak üzere vakıflar, sendikalar, sağlık kurumları, dernekler, gazeteler, eğitim kurumları, televizyon ve radyolar gibi benzeri kuruluşların kapatılması veya polis, asker emeklilerinin rütbelerinin alınması veya iadesi gibi başvurular karara bağlanacak.

Başvuru tahmini beklenti: Kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan kamu personeli ( Memurlar ) 95 ile  100 Bin kişi arasında beklenmektedir. Bunun yanı sıra işyerleri, kuruluşlar, eğitim kurumları, gazete, dergi vb.. sivil başvuru sayısının ise 100 Bin ile 110 Bin arasında olacağı beklenmektedir.

Mahkemelere başvuruların akıbeti: Mahkemelere yapılan başvurular, karar merci olmadıkları yönünde itiraz dosyalarını OHAL Komisyonlarına yönlendirecekler.

Komisyon çalışma süresi:Kanun hükmünde kararnamenin yürürlüğe girdiği tarih olan 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren 2 Yıl süre ile çalışacak. Bu süre 1 er yıl aralıklar ile 2 yıl daha uzatılabilecek.

Başvuru şekli ve yerleri: Valilikler tarafından veya en son görev yapmış olduğu kurumları aracılığı ile başvuruların alınma tarihinden başlanarak en geç 2 ay 60 gün içinde alınacak.

Ön inceleme: İtiraz dilekçe ve dosyalarına bakılarak öncelik ön inceleme ile dosya üzerinden yapılmaya başlanacak.

Kararların Uygulanması: Ön inceleme süzgecinden geçtikten sonra karara bağlanan kamu görevlileri hakkında karar bağlanarak iade hazırlanır ise Devlet Personel Başkanlığınca atama şekline göre aynı pozisyonda başka kuruma iadesi 15 gün içerisinde gerçekleşecek.

Komisyona itirazları neticesinde dava açılabilinirimi: Komisyonca verilen kararlara Hakimler Savcılar Yüksek kurulunca belirlenecek olan Ankara İdare Mahkemesinde iptal davaları açılabilir. Başbakanlığa her hangi bir suçlama yöneltilemeyecek.

OHAL Komisyon Üyeleri İsim Listesi için Tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.