OHAL Komisyonu’nda Son Durum

OHAL Komisyonu’nda Son Durum

Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu ne yapıyor son durum ne, ilk karar ne zaman açıklanacak.

685 sayılı KHK ile kurulması kararlaştırılan Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu 17 Temmuz itibariyle kamudan atılan memurların başvurularını almaya başladı. İki aylık başvuru süresi sonrasında 14 Eylül ‘de başvuru süresi sona erdi. Yeni yayınlanan KHK’lar için ise KHK tarihinden itibaren 60 günlük süre verildi.

Bu süre zarfı içerisinde toplam 101 bin başvuru gerçekleştirilirken bu başvurunun ihraç edilenler içerisindeki oranının %91 olduğu ifade edildi. Bu kapsamda başvurmayan kişiler de bulunduğu ifade ediliyor.

Ön İnceleme
Başvuruların tamamlanması ile birlikte OHAL komisyonu ön inceleme aşamasına geçti. Bu kapsamda 7 kişilik üst kuruldan oluşan komisyona bağlı olan 180 kişilik bir personelin olduğu da belirtildi. Bu personeller 9 farklı renk kategorisine göre başvuruları dosyalandırdı. Bu  renkler meslek gruplarına göre ayrı ayrı tahsis edildi.

Dosyaların tamamlanması için ise ihraç eden kurumlara yazılar gönderildi. Bu kapsamda kişilerin hangi gerekçeler ile ihraç edildikleri kurumlara soruldu. 29 Eylül gününe kadar iletilmesi istenen bu bilgiler için de süre sona erdi. Eğer adli makamlara başvuru yapılmış ise mahkemeler de bu başvuruları komisyona iletmeye başladılar.

Tüm her yerden gelen bu bilgiler ile birlikte dosyalar tamamlanacak ve ardından da karar verme sürecine geçilecek. Ancak bu aşamadan önce başvurunun komisyonun görev alanına girip girmediği incelenecek ve bu aşamada eğer görev alanına girmiyor ise incelenmeden ret verilmiş olacak.

İlk Kararlar Ne Zaman Çıkacak?
Henüz yetkililerden bir açıklama yapılmadı ancak Başbakan Binali Yıldırım ilk kararları kasım ayında görebileceğimizi ifade etti. Bu sebeple mağdur olduğunu düşünen kimseler kasım ayını iple çekiyorlar.

Ayrıca komisyona ilişkin elde edilen bilgilere göre KHK sırasına göre inceleme yapacağı ve adli soruşturmaları da göz önünde bulunduracağı tahmin ediliyor. Soruşturması ya da kovuşturması devam eden kimseler için ise bunun sonucunun beklenip beklenmeyeceği de ayrı bir tartışma konusu.

Özellikle geri dönüş umudu olanların merakla beklediği bu komisyonun başında ise adil ve cesur kararlarıyla tanınan eski hâkim Selahattin Menteş olduğunu da son söz olarak belirtelim.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.