OHAL ve Sıkıyönetim Arasındaki Farklar

OHAL ve Sıkıyönetim Arasındaki Farklar

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı OHAL’in sıkıyönetimden farkı var mıdır ? Sıkıyönetimle OHAL arasındaki farklar nelerdir?

15 Temmuz’da başlatılan ancak istedikleri sonucu ulaşamayan darbecilerin işlemleri hukuken devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil olmak üzere devletin her kadrosuna yerleşmiş FETÖ örgütüne mensup kişiler bir bir açığa alındı. Soruşturmalar halihazırda devam etmekte iken 20 Temmuz 2016 23.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini açıkladı.

Peki OHAL ile Sıkıyönetim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Türkiye’de en son OHAL 19 Temmuz 1987’de Güneydoğu’da ilan edilip 30 Kasım 2002’de de sona ermiştir. Aradan 14 yıl geçtikten sonra bir kez daha OHAL ilan edilmiştir. OHAL hakkında yazdığımız habere ulaşmak için tıklayınız.

Sıkıyönetim, askeri makamların resmi bildirge altında adli yönetimi kontrol almasına denir. Sıkıyönetim de OHAL’de olduğu gibi savaş , doğal afetler , sivil  kargaşa , işgal gibi durumlarda ilan edilir. Sıkıyönetimin OHAL’den farkına gelecek olursak OHAL, sıkıyönetimin biraz daha yumuşatılmış hali diyebiliriz. Sıkıyönetimde yetkiler askeri makamlarda toplanırken , OHAL’de ise yetki mülki makamlara verilmektedir. Ek olarak sıkıyönetimde sıkıyönetim mahkemeleri devreye girer fakat OHAL durumunda kurulan herhangi bir özel mahkeme yoktur. OHAL'de temel hak ve özgürlükler kısıtlanmaz iken sıkıyönetimde kısıtlanabilir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.