Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Okul Hayatında Başarılı Olmak Zor Mu

İnsanların sosyalleşmesi için gerekli olan temel süreçlerden olan eğitim, birçok kişiyi yaşama hazırlar. Bu süreç işlerken gerekli olan bazı sınavlar da küçük yaşlardan itibaren çocukları bir yarışa hazırlamaktadır.

Okul hayatının ilk yıllarından itibaren başlayan bu yarış, üniversite hayatının başlamasıyla daha zorlu bir sürece neden olabilir. Çocukları baskılayan ebeveynler, mükemmelliyetçi bir tutum sergileyerek çocuklara baskı yaparsa bu durum birçok soruna neden olabilir. Hayatı sınav olan öğrencilerin başarı olma yolları aslında sürekli ders çalışmak değildir.

Aile içindeki huzuru olan çocuk, derslerini düzenli olarak dinlediğinde ve yaptığında zaten başarılı olmak bir zorunluluk değil doğal eğilim olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren çalışmak için olumlu teşvik edilen çocuk, bu alışkanlığını en iyi şekilde sürdürebilir.

Ancak aile ortamında huzursuz olan çocuklar çok nadiren başarılı olabilirler. Bu yüzden sadece eğitim alınan kurumun özellikleri değil, çocuğun yetiştiği çevre ve yaşam alışkanlıkları da önemlidir.

Günümüzde adeta yarış atı gibi üniversiteye hazırlanan çocuklar, doğru meslek seçimi de yapamadıkları için mutsuz bireyler olarak yaşamlarına devam etmektedir. Eğitimde öğrenci merkezli öğretim yapılması çok zor olduğundan, en azından ailelerin bilinçlendirilerek çocuklarının ne şekilde eğitim görmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmaları şarttır.

Okul hayatının başladığı ilk yıllar, okul öncesi eğitimle birlikte kendini aileden dışlanmış hisseden çocuk, büyüdüğünde de sorunlar yaşayabilir. Bu durumun iyi yönetilmesi, yani çocuğu kreşe alıştırma sürecinin travmatik olmaması oldukça önemlidir.

Anne için ağlayan ve okula gitmek istemeyen çocukların okulu bir ceza gibi görmesi birçok veliyi de zor duruma sokmaktadır. Bu yüzden gerekli olan önlemlerin alınması söz konusu olduğunda çocuğun psikolojisinin her şeyden öncelikli olması önemlidir.

Gelişim süreçleri ilerledikçe, çocukların okul hayatına adapte olma ve derslerde başarılı olma ihtimalleri de artmış olacaktır. Birçok çocuk öğrenmeye açıktır ve 4 yaşında doruk noktasına  ulaşan merak doğru şekilde karşılandığında çocuğun öğrenme algılarının en iyi şekilde geliştirilmesi de mümkündür.

Yani çocukların derslerde başarılı olma yolları aslında dünyaya geldikleri andan itibaren başlayan ve tüm çevresel faktörlerden etkilenen bir süreçtir.

İletişim: ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum