Okul Öncesi Eğitim Almayana Hızlandırılmış Eğitim Verilecek

Okul Öncesi Eğitim Almayana Hızlandırılmış Eğitim Verilecek

Daha önce hiç okul öncesi eğitim almamış olan çocuklara, ilkokula başlamadan önce 2 ay hızlandırılmış eğitim verilecek.

2 Ay Anaokulu Eğitimi Olacak
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, yaptığı açıklamalarla okul öncesi eğitimin önemine değindi. İlkokullarda okullaşma oranı yüzde 100’e yaklaşırken, okul öncesi eğitimde yüzde 58 olduğunu söyledi. Bu sürece gelişmiş ülkelerde daha fazla önem verildiğini aktardı. Birkaç yıl içinde okul öncesi eğitimin yüzde 100’e çıkarılmasını hedeflediklerini aktardı. 2023 eğitim vizyonunda bu hedefin yer aldığını aktardı. ancak gerekli bina ve öğretmen açığının kapanmasının 2-3 yıl alacağını aktardı. 

Bu yüzden çözüm olarak yaz atilinde boş olan binalar değerlendirilerek hızlandırılmış okul öncesi eğitim verilecek. Anaokulu eğitimine uygun hale getirilen sınıflarda Temmuz ve Ağustos aylarında eğitim verilecek. Daha önce hiç okul öncesi eğitim almayan öğrenciler bu kapsama alınacak. 

Suriyeli Çocukların Uyumu Sağlanacak
Proje pilot olarak 26 ilde uygulanacak. Türkiye’de misafir olan yabancı uyruklu öğrenciler de kapsama alınacak. Özellikle Suriyeli çocukların küçük yaşta Türkçe öğrenmesi sağlanacak. Böylece entegrasyon sorunu da azalacak. 

AB'nin Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) de projeyi destekleyecek. Böylece Türk ve Suri çocuklar okul öncesi eğitim alacak. Zorunlu anaokulu hedefi de aşama aşama hayata geçecek. Projenin detayları 2-3 ay içinde netleşecek ve bu yaz ilk uygulama pilot olarak yapılacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum