Okul Öncesi Zorunlu Oluyor 20 Bin Öğretmen İhtiyacı Var

Okul Öncesi Zorunlu Oluyor 20 Bin Öğretmen İhtiyacı Var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaklarını ifade ederek bunun için yaklaşık 19 bin dersliği ihtiyacın olduğunu söyledi. Bu kapsamda Okul öncesi eğitim için 20 bin ihtiyacı var.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaklarını ifade ederek bunun için yaklaşık 19 bin dersliği ihtiyacın olduğunu söyledi. Bu kapsamda Okul öncesi eğitim için 20 binde öğretmene ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bakan Yılmaz Türk Eğitim Derneği (TED) Sivas Kolejinin açılışında açıklamalarda bulundu. Eğitimde yapılan yatırımlara değinerek  "Derslik sayısı 2002'de 379 bindi, şimdi 671 bin Sadece bizim dönemimizde 270 bin derslik yaptık. Ve şu an gördüğünüz her 3 öğretmenden 2'si bizim dönemimizde atanmıştır. Ve bundan dolayı öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002'de 28'di şimdi bu sayı 18'e düştü. Liselerde ise 2002'de 18'di şimdi 15'e düştü" dedi.

Bakan Yılmaz Eğitimle İlgili açıklamalarına şöyle devam etti; İkili eğitime son vereceklerini ancak belirli zeminlerin oluşturulması yani 77 bin dersliği ihtiyaç olduğunu belirtti. Yılmaz, okul öncesi eğitimi de zorunlu eğitim kapsamına alacaklarını ifade ederek, "Bunun içinde yaklaşık 19 bin dersliği ihtiyacımız var. 20 bin de okul öncesi eğitim için öğretmene ihtiyacımız var" dedi. Eğitim fakültelerine de taban puan getireceklerini belirten Yılmaz "Çünkü eğitim fakültelerine giren öğrencinin seviyesi yüksek olursa oradan mezun olan öğretmenin seviyesi de yükselecektir. Biz de o öğretmenlerle evlatlarımıza daha iyi daha kaliteli bir eğitim vermiş olabileceğiz" dedi.

Konuşmasına devam eden Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2017'deki bütçesi 122 milyar lira olduğunu belirtti. Üniversiteleri üzerine koyarsanız 10,5 falandır. Şimdi eğitime 10 katından fazla kaynak ayırdık. Bir ülkede hükümetin hangi sektöre, hangi alana önem verdiği bütçeden ayırdığı kaynakla belli olur. Biz şu an bütçede yüzde 20 payı eğitime ayırıyoruz.

Biz biliyoruz ki 21'inci yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapmak istiyorsak, insanımızı zengin, huzurlu, müreffeh bir ortamda yaşatmak istiyorsak, yoksulluğu ve cehaleti yenmek istiyorsak mutlaka ama mutlaka eğitime yatırım yapılması gerekir. Eğitim yoluyla 21'inci yüzyılın gerektirdiği temel becerileri öğrencilerimize kazandırmak istiyoruz. Evlatlarımıza yetenekleri ve eğilimlerine uygun olarak çağdaş ve bilimsel bir eğitim vermek istiyoruz. Ayrıca verdiğimiz eğitimin sonuçlarını da ölçebilmeyi amaçlıyoruz." Dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum