Okul Yöneticilerinin Yetkileri Arttırılmalı

Okul Yöneticilerinin Yetkileri Arttırılmalı

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendika üyesi okul yöneticileri ile bir araya geldi toplantıda en dikkat çeçen gündem ise Yalçın’ın okul yöneticilerinin yetkilerinin arttırılması talebi oldu.

Sorumluluk Fazla, Yetki Az
İstanbul 2 Nolu Şube Fatih Temsilciliği tarafından düzenlenen program okul yöneticileri ile sendika yetkililerini bir araya getirdi. Başkan Ali Yalçın’ın toplantıda yaptığı konuşmanın gündeminde sendikal aktiviteler ile okul yöneticilerinin yetkileri vardı. Yalçın, okul yöneticilerinin sorumluluklarının oldukça fazla olmasına rağmen, yetkilerinin oldukça az olduğuna değindi. İşte bu sebeple okul yöneticilerinin yetkilerinin arttırılmasını talep etti.

Başkan Yalçın, konuşmasında yöneticilerin pek çok sorumluluğunun bulunduğunun altını çizdi. Buna Rağmen yöneticilerin yetkilerinin çok az olduğunu, görevlerini yapmalarının nünde engeller ve sorunlar olduğunu söyledi. Hatta eğitim kurumunda yönetici olan kişilerin bu sebeple hukuki ve mali açıdan zarara uğradığını da savundu. 

Eğitim Kurumu Yöneticisi İşveren Olmamalı
İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği, eğitim kurumu yöneticileri işveren olarak sorunluluklara tabi tutuluyor. Yalçın, bu sorumluluğun çok ağır olduğunu ve işveren olarak il/ilçe milli eğitimin gösterilmesi gerektiğini savundu. Yöneticinin mali sorumluluğunun yalnızca kurumuna tahsis edilen bütçe ile olması gerektiğini savundu. 

Okul Yöneticisi Muhakkik Olmamalı
Muhakkiklik görevinin okul yöneticisi sıfatıyla bağdaşmadığını söyleyen Yalçın, bunun yöneticilerin asli görevi olmadığını ifade etti. Eğitim kurumundaki görevler ile bu görevin bağdaşmadığını söyledi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.