Okulda Ortak Flüt Vakası! 14 Kişi Pozitif Çıktı

Okulda Ortak Flüt Vakası! 14 Kişi Pozitif Çıktı

Türkiye vaka sayılarında ilk sıralarda bulunan Karadeniz Bölgesi için uzmanlar, çocukların payının büyük olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili Prof. Dr. Birinci, “Çocuklara bu konuda eğitim verilmesi şart” ifadelerini kullandı.

Türkiye vaka dağılımda ilk sıralardaki illerin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde sayılar artmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, “Karadeniz Bölgesi’nde bir şehrimizde 5 çocuk, aynı flütü kullanıyor ve yaşanan bu durumun ardından aileleri ile birlikte 14 kişi pozitif olarak çıkıyor. Yayılım nedenleri arasında çocuklarımızı göz ardı edemeyiz. Bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimin ardından vakalar arttı

Salgın sürecinde yüz yüze eğitime ara veren okullar, 1 Mart itibariyle tekrar açıldı. Pandemi süreci başladığında uzaktan gerçekleştirilen eğitim, tekrar yüz yüze verilmeye başlandı. Bu süreç içinde eğitimde aksaklık yaşanmaması için yüz yüze eğitimde seyreltilmiş model uygulamaya alındır.

Okulların açılması ve aynı zamanda ülke genelinde kademeli normalleşme sürecinin başlaması ile beraber vaka sayılarında tekrar artış olmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın her hafta açıkladığı risk haritasında bu hafta sayısı 17 olan “Çok yüksek riskli iller” 58’e yükseldi.

Konu ile ilgili görüş bildiren OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, ülkedeki vaka artışı nedenleri arasında öğrencilerin ciddi bir oranı olduğunu dile getirerek, bu kapsamda yüz yüze eğitim alan öğrencilerimize ciddi bir eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

“Öğrenciler, vaka artışının nedenlerinden…”

Sağlık Bakanlığı tarafından ilk risk haritası açıklandığında birinci sırada olan Samsun, çok yüksek riskli iller kategorisinde yer almaya devam ediyor. Prof. Dr. Birinci, bölgedeki vaka artışları ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bölgede artan vaka sayılarının bir nedeni de okulların açılması. Çocuklar bulaşın artmasında çok önemli bir faktör. Karadeniz Bölgesi’nde 5 çocuk, aynı flütü kullanınca aileleri de dahil olmak üzere 14 pozitif vaka görülmesine neden oluyor. Bir çocuk masum bir şekilde ‘ben flütü silmiştim’ diyor fakat birçok kişiye virüs bulaşıyor.

Yayılımın artmasında çocuklarımızın etkisi büyük. Özellikle bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor. İnsanlar kendilerini koruyor fakat torunları ve çocukları ile görüşmelerine devam ediyorlar. Aynı evde olmayan herkes birbirlerine karşı risk faktörü oluşturuyor. Bir anneanne veya dede, ‘pandemi sürecinde kimse ile görüşme yapmadık, sadece kızımız ve oğlumuz gelmişti’ diyor. Dede torununu kucağına alıyor ve severken torunu hapşırıyor. Şimdi dede ve anneanne pozitif vakalar.

Özellikle bulaş konusunda çocuklara eğitim verilmesi kesinlikle şart. Ayrıca öğretmenlerimizin de bir an önce aşılanması gerekli. Normal hayatımıza bir şekilde geçmemiz gerekiyor.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.