Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Okumanın Yaşı Yok!

Birçok kişi belirli bir yaştan sonra üniversiteye giderek diplomasını alan insanların başarı hikayelerini okumuştur. Bu hikayelerden biri oldukça sıradan ve şaşırtıcı olan Tülay hanımın hikayesi. Okumanın yaşı yoktur sözünü doğrulayan Tülay hanım, şu an çok seçkin bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve yetiştirdiği öğrencilerin ne kadar şanslı olduğunu söylememize bile gerek yok!

Tülay hanım, 1965 yılında dünyaya gelmiş ve 1985 yılında evlenerek 20’li yaşlarda anne olmuş. Anne olmanın yükü ve sorumluluğunu üstlenen Tülay hanım, üniversite eğitimi alamadığı için hep hayıflanmış. Çocuklar büyürken, birçok kitap okuyan ve sosyal bilimlere ilgisinin olduğunu fark eden Tülay hanım 40 yaşındayken üniversite sınavlarına girmiş ve İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazanmış.

Üniversiteye kendi çabasıyla hazırlanan Tülay hanım, çocukların bakımıyla ilgilenirken hep kendini geliştirmiş. İyi bir puanla sınavı kazanan ve 4 yılda firesiz bir şekilde okulu bitiren Tülay Hanım, 2009 yılında yüksek bir derece ile mezun olmuş. Hem okuyup hem evli olmak üstelik çocukları yetiştirmek gibi kutsal iki görev üstlenen Tülay hanımın hikayesi ibret olacak cinsten.

Okul hayatında birçok kişi ona tuhaf gözlerle bakarken, o eğitimine devam etmiş ve ön yargıları umursamadan her gün okula gidip gelmiş. Daha sonra yüksek lisans ve doktora yapmak için de kolları sıvayarak, eğitimine devam etmiş.

Şu an çok iyi bir üniversitede görevli olan Tülay hanımın ismini ve gerçek eğitim bilgilerini gizleyerek sizlerle paylaştığımız hayat hikayesi, gerçekten de zoru başarmanın en güzel hikayelerinden biri.

Tülay hanımın bu başarısı birçok gence ya da kendini genç hisseden üniversiteliye ışık olacak ve belki de çok değerli bilim insanlarını ülkemize kazandırma yolunda birçok olaya ön ayak olacaktır.

Yaşınız kaç olursa olsun üniversite eğitimi için hala genç olduğunuzu ve bilgiye ihtiyacınız olan her durumda öğrenmenin yaşı olmadığını unutmamalısınız. Hep hayalini kurduğunuz ama ertelediğiniz, maddi imkansızlıklar nedeniyle başaramadığınız eğitiminize kaldığınız yerden devam etmek için yapmanız gerekenler çok basit. Sadece istemeniz ve başaracağınıza inanmanız yeterlidir.

İletişim: ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.