Ömür Boyu Garanti Memurluk Dönemine Son Veriliyor

Ömür Boyu Garanti Memurluk Dönemine Son Veriliyor

Hükümet 2014 yılında yatırım teşvikleri arasında kamu binalarının yanı sıra, Kamu personeli (Memur’un) istihdam edilmesine yönelik olarak çalışma başlatmıştı. Bu çalışma ile birlikte “ İş güvencesine sahip kamu personeli alımı “ ile ilgili olarak düzenle.

657 Sayılı Devlet Memurlarını ilgilendiren kanunun yeniden düzenlenmesi gündeme geldi. Bu düzenleme esas olarak kamu personeli alımlarında hükümet ( Kamu Personeli Rejimini ) hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Devlet Memurları kanununda performansa dayalı kriterler daha önceden Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen taslağın yeni işe gireceklerde ön plana çıktığını görmekteyiz. Buna göre yeni Devlet Memurluğuna atanacaklarda özellikle 657 Sayılı Memurlar yasasının içeriğinde olan sözleşmeli statüsünde görev alacakları öngörülmektedir.

Bu taslağa göre görev yapan “ Yöneticiler dahil tüm 657 sayılı Devlet Memurlarına performans getiriliyor “ Performansa dayalı olarak çalıştırılacak olan memurlar terfiler ve maaşlarını ise başarı durumlarına göre alacaklar. Üst düzey bürokratlar, Mülki idare amirleri, Mal müdürleri, Emniyet Mensupları, Müfettişlerde vb. memur kadrosunda sayılmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre KİT lerde hali hazırda 4 Bin 500 Memur karşılık olarak kamuda sözleşmeli olarak 74 Bin civarında çalışmaktadır. Bu kadroların dağılımı ise 49 Bin sürekli işçi olarak görev alırken 9 Bin civarında geçici, 3 Bin ise kapsam dışı çalışan oluşturmaktadır. Ama bu sayının daha çok artması beklenmektedir. Çünkü Hükümet Taşeron işçilere kadro sözü verdiğinden bu sayının 315 Bin gibi büyük rakamlara çıkması ön görülmektedir.

Şuan’da 657 Sayılı Devlet Memurluğu görevini yürüten 2 Milyon 415 Bin Kamu personeli görev alırken, Sözleşmeli olarak görev yapanların sayısı ise 170 Bin civarında görev yapmaktadır. Taslağın kanunlaşması durumunda kadrolu Kamu personeli alımı (Memur alımı) durdurularak  Kamuya sözleşmeli alımlar yapılacaktır.

657 Sayılı Devlet Memurları yasasının düzenlenmesi halinde öncelik olarak Sağlık alanında hemşire, doktor ve diğer sağlık görevlileri olmak üzere din görevlileri, zabıtalar, avukatlar, mühendisler, itfaiyeciler, pilotlar, öğretmenler, kimyagerler vb. grup içinde olan memurlar sözleşmeli statüsüne geçirilecekler.

657 Sayılı Devlet Memurları ile ilgili olarak yeni ve son çıkan geçiş dönemini sitemizden takip edebilirsiniz. Taşeronda son durumu ayrıntıları ile bulabilir, sözleşmeli, memur, kamu personeli tüm alımları bulabilir son dakika haberlerini takip edebilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.