ÖSYM Başkanı Demir’den YGS’ye Girecek Adaylara Önemli Açıklamalar

ÖSYM Başkanı Demir’den YGS’ye Girecek Adaylara Önemli Açıklamalar

2 milyona aşkın adayın gireceği YGS, 13 Mart Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek. YGS’ye son birkaç gün kala adaylarda heyecan had safhaya çıkmış durumda. 13 Mart 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Yüksek Öğretim Geçiş Sınavında birçok değişiklik ya

2 milyona aşkın adayın gireceği YGS, 13 Mart Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek. YGS’ye son birkaç gün kala adaylarda heyecan had safhaya çıkmış durumda. 13 Mart 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Yüksek Öğretim Geçiş Sınavında birçok değişiklik yapıldı. Bu yıl, yüksekokula kayıt yaptırabilmek için 140 puan olan baraj puanı 150 puan olarak güncellendi. Adayların yüksekokul ve açık öğretim fakültesinden herhangi bir bölüm tercih edebilmeleri için 150 puan almaları gerekiyor. Ancak bu konu kamuoyunda yanlış anlaşılıyor, baraj puanı 150 puanı çıkarıldı derken LYS’ye giriş için barajın 150 puan olduğu anlaşılıyor. Bu bilgi doğru değildir, adayların LYS’ye girebilmeleri için YGS’de 6 puan türünün herhangi birinden en az 180 puan alması gerekiyor.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, gazetecilerin YGS ile sorularına cevap vererek adayların barajı geçebilmeleri için 20 net yapmaları gerektiğini söyledi. Demir’in yaptığı bazı açıklamalara adayların özellikle dikkat etmeleri gerekir aksi taktirde çok basit ihmallerden dolayı sınav iptali olabilir. Demir yaptığı açıklamada; ‘’Bazı adayların, sınav süresi bittiği halde soru kâğıtları toplanırken soruları yanıtlamaya devam ettiklerini tespit ettik. Görevlilerin 'bırakın' demelerine rağmen. Bunların istemeden sınavlarını iptal ediyoruz. Çünkü bir kişiye ilave yarım dakika, 1 dakika süre vermek büyük bir haksızlık. İsteyerek ya da istemeyerek, bu nedenle, adaylara çağrım, 'Sınavın bitmiştir, cevap kâğıtlarınızı kitapçığın arasına koyun' dendikten sonra soruları yanıtlamaya devam eden kişi, bütün emeğini zayi etmiş olur. Onun için özellikle bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz. Çünkü çok sayıda kişinin geçtiğimiz yıl içinde bu kayıtlardan sınavını iptal ettik. Bu kopya değil, kural ihlalinden dolayı. Bazen adaylar diyorlar ki 'Biz kopya çekmedik ki, Kopya başka bir şey, kural ihlali başka bir şey" diyerek sınavlara girecek adayların dikkatli olmasını istedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.