ÖSYM Başkanı Ömer Demir KPSS’nin Neden Erken Tarihe

ÖSYM Başkanı Ömer Demir KPSS’nin Neden Erken Tarihe

KPSS ilk çıktığından beri genellikle temmuz ayı içerisinde yapılırdı. Fakat bu yıl ÖSYM, KPSS’nin gerçekleştirme tarihini 22 Mayıs olarak açıkladı. Bu tarih, KPSS’nin önceki yıllarda yapılan tarih ile kıyaslandığında; önceki yıllara göre bu yıl KPSS’nin 5

KPSS ilk çıktığından beri genellikle temmuz ayı içerisinde yapılırdı. Fakat bu yıl ÖSYM, KPSS’nin gerçekleştirme tarihini 22 Mayıs olarak açıkladı. Bu tarih, KPSS’nin önceki yıllarda yapılan tarih ile kıyaslandığında; önceki yıllara göre bu yıl KPSS’nin 50 gün erken yapılacağı ortaya çıkıyor.

Kamu Personeli Alımı olarak daha önceki haberlerimizde KPSS’nin erken yapılmasının sakıncalarından bahsetmiş, bu sınavın tekrar temmuz ayında yapılmasının doğru olacağını belirtmiştik. KPSS’nin 50 gün erken yapılacak olmasının birçok yönden sakıncaları olacak, çünkü adaylar ve KPSS hazırlık kursları tüm planlarını temmuz ayına göre yapmışlardı. Ayrıca mezun durumunda olan öğrencilerin kendi okullarındaki sınavlar ile KPSS yapılış tarihi çakışacağından, mezun durumunda olan öğrenciler yeterince hazırlanamayacaktır. Bu sebeplerden dolayı KPSS’nin temmuz ayında yapılmasının yerinde olacağını ifade etmiştik.

Nihayet ÖSYM tarafından KPSS’nin neden erkene alındığı ile ilgili açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Ömer Demir konuya ilişkin yaptığı açıklamada; temmuz ayında yapılan sınavlarda görevli bulmakta zorlandıklarını belirterek, ‘’Sınavları biliyorsunuz üniversite öğretim üyeleri ve lise hocalarının saha göreviyle yapıyoruz. O dönemde çok görev iadeleri ortaya çıkıyor. Onun için hatta daha yüksek ücret ödüyoruz görevlilere, yaz döneminde tatile gittiği için. Buna rağmen zaman zaman aksaklıklar oluyor, görevli bulmada zorlanıyoruz. Kendi iş yükümüzü planlarken, bir yerde büyük bir yoğunluk oluştuğu zaman iş takviminde aksaklıklar oluyor. Bu yüzden bundan sonra kalıcı olmak üzere, bu seneye mahsus değil, KPSS takvimini önceye aldık. Yönetmelikler de hak kaybına uğramayacak şekilde değiştirildi ve yayımlandı’’ dedi.

Yönetmeliklerde yapılan değişiklik ile adaylar hak kaybına uğramıyor, ancak mezun durumunda olan öğrencilerin final ve bütünleme tarihleri ile KPSS tarihi çakışacağından mezun durumunda olan öğrenciler açısından mayıs ayında KPSS’nin yapılması uygun olmayacağını değerlendiriyoruz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.