ÖSYM - KPSS Sınavlarında Yüz Tanıma Devri

ÖSYM - KPSS Sınavlarında Yüz Tanıma Devri

ÖSYM Güvenlik tedbirlerini maksimuma çıkartmış durumda. ÖSYM 2017 tarihinden sonraki sınavlara ilişkin tedbirler alındı. Bu tedbirlerin başında KPSS sınavları gelmekte işte detaylar.

ÖSYM yılda yaklaşık olarak 176 sınav merkezinde 13. 500 milyon öğrenciyi sınava almakta. ÖSYM güvenlik önlemlerinin yetersiz kalındığı bunun için en iyi tedbirleri almaya çalışılıyor. 

17 – 25 Aralık sonrası yapılan araştırmalarda 2010 KPSS şaibeli olduğu ve ilgili savcılıkların incelemeleri sonucu FETÖ/PDY örgütü tarafından kopya çekildiği kanıtlanmış.  Yaklaşık olarak 1998 yılından bu yana ÖSYM’ nin yapmış olduğu 70’ in üzerinde sınavlarda kopya çekildiği ve kendi elemanlarına imtiyaz tanındığı Cumhuriyet Savcıları tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Örneğin verecek olursak Türk Silahlı kuvvetleri bünyesinde üst kademelere yerleştirilmek üzere görevde yükselme sınavları yani sözlü sınavları baz alınarak FETÖ/PDY örgütü elemanları yüksek rütbelere getirilmiş. Jandarma okulları, polis meslek yüksek okulları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açılan sınavlar, Yargıtay, Danıştay, Hazine, Maliye Bakanlığı, Mit Müsteşarlığı ve Pilot okulları gibi bir çok kurumlara hem KPSS ile yerleştirmelerde hem’ de yükselme ve yükseltme mülakatlarında kopya ve hile karıştırmışlar.

Üniversitelerde eğitim gören öğrencilerimiz ve KPSS sınavlarında bir umut diyip sınavlara girenlerin hakları acımasız bir şekilde hayalleriyle beraber çalınmış. O dönemlerde sınavlara giren öğrenciler haklarını aramak için bir çok yerlere mailler atılmakta, sorumluları bir bir yakalanırken halimiz ne olacak diye hak aramaktalar. Hukuk yollarına başvuran vatandaşlarımız da bulunmakta. Devletimiz bu yönde çalışmalar yapacağını ve haksızlığa uğrayan vatandaşların mağduriyetini giderecek bir sistem geliştireceğini daha önce sitemizde yapmıştık. Umarız ülkemizde hiçbir vatandaş mağdur olmaz olanların hakları iade edilir.

Yüz tanıma ve sınavlarda güvenlik tedbirinin iyileştirilmesi ve tedbirlerin haksızlığa mahal verilmemesi için ÖSYM Başkanlığı tüm sınavları kapsayacak şekilde tedbirlerini 2017 sınavlarında kesintiye uğramadan almayı planlamaktadır. Bu tedbirlerden bir tanesi ÖSYM kayıt sisteminde fotoğrafı bulunan öğrenci sınav merkezine geldiği sırada “ Yüz Tanıma Kameraları “ devreye girecek olup kameralarda yüzü tanınmayan öğrenci bun’ dan böyle sınavlara alınmayacağı duyuruldu.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.