ÖSYM’den Sorular Kim Aracılığıyla Alındı

ÖSYM’den Sorular Kim Aracılığıyla Alındı

ÖSYM eski başkanı Ali Demir, daha önce cemaatten şikayetçi olduğunu dile getirmişti. Fakat Demir hakkında FETÖ suçlamasından dolayı bir dava açıldı.

ÖSYM eski başkanı Ali Demir’in iddianamesi Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddaanameye göre Türkiye Cumhuriyeti hükümetini düşürmek, silahlı terör örgütü üyeliği, silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık, görevini kötüye kullanmak, resmi belgede sahtecilik ve terörizm finans kaynağı olmak ana nedenleriyle iddianame hazırlandı.

2010 yılındaki KPSS 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılmıştı. Sonuçlar açıklandıktan sonra bu sınav hakkında büyük şüphe duyuldu. Çünkü tam 350 kişi tüm soruları doğru yanıtlamıştı. ÖSYM ilk başta kopya iddialarını yalanlasa da soruların hepsini doğru yanıtlayan kişiler arasında evli çiftlerin de olduğu görülünce şüpheler gittikçe arttı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bunun üzerine soruşturma başlattı. O dönemdeki ÖSYM başkanı Ünal Yarımağan yerine de ÖSYM Başkanı olarak Ali Demir atandı.

2010 KPSS’deki bu usulsüzlükle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın temel şüphelilerinden biri de ÖSYM eski başkanı Ali Demir’di. Demir’in bu olaylar üzerine ifadesi alındı. Ali Demir’in verdiği ifadeye göre soruşturmayı yürüten savcının bu kitapçıklarının güvenliğini sağlaması gerekirdi. Ali Demir, bu soruları çalıp haksız menfaat elde eden Cemaat ise yine şikâyetçiyim şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ali Demir döneminde yaşanan diğer sıkıntılı olaylar ise şu şekilde belirtildi : 27 Mart 2011 yılında yapılan YGS sonrasında Ali Demir, şifre var kopya yok demişti. Fakat daha sonra savcılık takipsizlik kararı verdiği için olay kapandı. Yine aynı YGS’de 150 adayın kitapçığı hatalı basılmıştı. Ayrıca Diyarbakır’da YGS’ye giren 4 öğrencinin cevap anahtarları kayboldu ve 7 Haziran 2011’de bu öğrenciler için özel sınav yapıldı. 29 Mayıs 2011’de yapılan yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için seviye tespit sınavında tıp doktorluğu ikinci aşama kitapçığındaki sorulardan 75 tanesi geçen yılınkiyle aynıydı. Bunun üzerine de sınav iptal edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum