Otomobil Almak için Zaman Kalmadı

Otomobil Almak için Zaman Kalmadı

Başta Suriye, ırak ve orta doğudaki savaşların etkisi olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerindeki seçimin etkisi ile Euro ve Doların artışı bir çok sektör gibi otomobil sektörünü vurmuş durumda.

Başta Suriye, ırak ve orta doğudaki savaşların etkisi olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerindeki seçimin etkisi ile Euro ve Doların artışı bir çok sektör gibi otomobil sektörünü vurmuş durumda.

Son aylarda Euro’ da 6,54’lük artış ve dolarda 10,34’lük artış yaşanmış olup kurlardaki hızlı artışın önüne geçilememektedir. Önümüzdeki günlerde ham petrolün varil fiyatı 4 ila 7 dolar arasında artacağı yönünde sinyal veren ABD diğer ülkelerden de ekonomi toplantısı yapılacağı yönündeki açıklamalar  Euro ve Doların artışının devam edeceği yönünde, peki bu artışlar otomobil sektörüne yansımaları ne olacak.

Borusan Otomotiv  Grubu : Kurların artması neticesi ile maliyetlerimiz oldukça artmış durumda ve bizi olumsuz etkilemesi ile beraber fiyatlarımızda artış yapmamız zorunlu görülmekte. ÖTV değişikliği tahmini yapmak şuan için çok zor. Araç almak isteyen vatandaşlar 2017 bırakmamalılar.

Renault Otomotiv Grubu : Dövizli satışı yapılan araçlar TL üzerinden fiyat artışı doğaldır. 2016 yılı stokların erimesi ve ÖTV oran değiştirme yetkisi hükümete devredildiğinden ve bu yetkiyi hükümetin 2-3 aya kadar yansıtmayacağını ancak kur artışının hızlı devam etmesi doların ateşinin düşmemesi düşünülürse ÖTV artışı kaçınılmaz olduğundan tüketiciler açısından geç kalmamaları bilgisini verebilirim.

Doğuş Otomotiv Grubu : Bakanların basına vermiş olduğu demeçlerine göre fiyat politikamız doğrudan kurlara bağlı olmayıp marka satış hedefleri araç adetleri, finansman güçleri tarafından devletler  fiyat politikasını kura dövize bağlayıp ÖTV sistemini yenilemez ve artışa göre maliyetimiz artar ise zammın yapılması kaçınılmazdır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve ilgili Bakanlarımız ÖTV artışını dövize göre yapmaz veya ABD seçimi sonucuna göre ABD Başkanı Turmp makamına oturana kadar bunun devam etmesi ancak 20 ocak gibi son bulması ümidi içerisindeyiz. Bu olmaz ise kesinlikle doların ateşi düşmeyeceğinden ve maliyetlerimizin artışı nisbetinde tüketicilerimize yansıtmak zorunda kalacağız. Tüketiciler açısından bankalardan araç kredisi artışıda kaçınılmaz olacaktır.

Hyundai Otomotiv Gurubu : Otomotiv sektörü artışı Kasım ayında marka bazında artış yapıldı. Son aylarda 8-10 puanlık kur artışına nazaran tüketiciye 1 veya 2 puanlık artış yansıttık. Ancak döviz kurlarının en sert hissedeceğimiz ocak ve şubat ayları, bunun tüketiciye ÖTV olarak 5-6 puanlık artış söz konusu olacağından işi şansa bırakmadan 2016 yılı içerisinde araç alacaklar almalıdır. 2017’ ye bırakmamalarını tavsiye ederim. 2017 sıfır araç fiyatları cep yakacak olup ikinci el piyasasıda bundan etkilenerek araçların yüzdelik artış dilimi yüksek olacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.