Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ KADROLARI İSTİSNAİ KADRODAN ÇIKARILMALI

Günümüzde 5 milyondan fazla kişi KPSS’ye girip devlet memuru olmak için yarışıyor. Sınava giren 5 milyondan fazla kişiden ancak 100 bin civarında kişi devlet memuru olabiliyor. Fakat her geçen gün KPSS Sonuçları ile yapılan Kamu Personeli Alımı sayısının azalması, memur adayları arasında endişeye ve umutsuzluğa yol açıyor. Kimileri için devlet memuru olmak bu kadar zor ve imkânsız iken, kimileri ise hiçbir özelliği olmamasına rağmen KPSS, ya da herhangi bir sınava girmeden istisnai devlet memuru kadrosu olan özel kalem müdürlüğü kadrosundan devlet memuru olabiliyor.

Peki, bu özel kalem müdürlüğü kadrolarını kimler nasıl kullanıyor. Özel kalem müdürlükleri; Valiliklere, belediyelere ve kimi kurumların genel müdürlüklerine tahsis edilen kadrolardır. Bu kadrolara, yetkili olan kişi istediği zaman istediği kişiyi atayabiliyor. Özel kalem müdürü olarak atanan kişi, atandığı andan itibaren devlet memuru olma hakkını elde ediyor. Bu kadrolar hem iktidar hem de muhalefet partileri tarafından çoğunlukla hoyratça kullanılıyor. Çünkü bu kadrolar daha çok belediyeler tarafından kullanılmaktadır. Belediye başkanları bu kadroları ulufe gibi dağıtmaktadırlar.

Bir taraftan devlet memuru olmak için, insanlar yıllarca kurslara gidip sınavlara ciddi bir şekilde hazırlanıyorlar ki bu kadar çalışıp ter dökmelerine rağmen çok kişiye nasip olmuyor, diğer taraftan hiçbir çaba göstermeden sıradan insanlar tanıdıkları sayesinde özel kalem müdürlükleri kadrolarına atanarak devlet memuru oluyor. Özel kalem müdürlüklerini, istisnai devlet memurluğu kadrosuna dahil eden bugünkü hükümet değildir, önceden beri devam edip gelinen bir durum.  Zaman zaman bu konu üzerinden mevcut iktidara yükleniliyor, öyle ki; geçtiğimiz yıllarda muhalefet partilerinden birisinin Grup Başkan Vekili tarafından iktidara yakın olan bir kısım kişilerin, özel kalem müdürlükleri sayesinde devlet memuru olanların listesi yayınlandı. Hemen ertesi gün listeyi açıklayan Grup Başkan Vekilinin danışmanının da daha önceden özel kalem müdürlüğü kadrosundan devlet memuru olduğu açıklandı. Bu açıklama sonrası malum kişi; ‘’Tencere dibin kara benimki senden kara’’ konumuna düşmüş oldu. Devlet memuru olmak için bu kadar sıkıntı çeken adayların hatırı içinde olsa, özel kalem müdürlükleri kadrolarının istisnai devlet memurları kadrolarından çıkarılması gerekir.

Bu tür kadroları aslında muhalefet partileri de istisnai devlet memurları kadrolarından çıkarılmasını istemiyor. Çünkü onlarda kendi belediyelerinde bu kadrolar sayesinde vasıfsız yakınlarını devlet memuru yapıyorlar. Her ne kadar bu kanunu mevcut iktidar çıkarmamış olsa da; bu kadroları iptal edebilecek düzenlemeler yapabilir. Bu tür kadroların kesinlikle biran önce istisnai devlet memurluğu kadrolarından çıkarılması gerektiği kanaatindeyim. Bu kadrolara atamalar yapıldığı müddetçe onca devlet memuru olmak için, uğraşan insanların vebalini kimse ödeyemez. Dürüstlüğünden ve adaletinden zerre şüphemin olmadığı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu konuyu gündemine alıp, vasıfsız insanların bedavadan devlet memuru olmalarını engelleyecek düzenlemeyi yapmasını bekliyorum. İktidarda olan birisi için böyle bir düzenleme yapması çok işine gelmez ama adaletin gereği bunu gerektiriyor.Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum