Özel Okul Devlet Teşvikleri Resmi Gazete’de

Özel Okul Devlet Teşvikleri Resmi Gazete’de

Özel okullara geçişte aileye düşen yükü azaltmak için önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de teşvik paketi yayınladı.

Özel okullar teşvik paketi Resmi Gazete’de yayınlandı. Resmi Gazete’deki metne göre teşvik şartları ve teşvik ücretleri şu şekilde  belirtildi :

Bu Kanun kapsamında örgün eğitim yapan özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler için, resmî okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre her kademede okulun öğrenim süresini aşmamak üzere, eğitim ve öğretim desteği verilebilir. Teşvik, özel okul öncesi öğrencileri için öğrencinin  eğitim süresini aşmamak üzere en fazla bir eğitim öğretim süresince  alınabilir.

Eğitim ve öğretim desteği, Milli Eğitim Bakanlığı’nca eğitim durumuna göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve her türlü durumda derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verilebilir. Teşvik verilecek öğrenci sayısını belirmede görev alan bakanlıklar Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

Teşvik verilirken birçok etmene dikkat edilir : “Öğrencinin bulunduğu bölgenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler” gibi şartlara dikkat ederek puanlama sistemi ile teşvik verilir. İl il kontenjanlar belirlenmiştir. Eğer bir ilden az talep gelirse Milli Eğitim Bakanlığı o hakkı başka illerde kullanma hakkına sahiptir.

İlk defa teşvik verilecek öğrenci sayısı 75.000 olmak üzere toplam 340 bin öğrenciye teşvik verilecektir. Aşağıdaki tabloda yeni başlayan öğrencilerin kaç liralık teşvikle başlayacağına dair bilgileri bulabilirsiniz

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum