Özelde Çalışan Öğretmenlere Müjde

Özelde Çalışan Öğretmenlere Müjde

Yayımlanan KHK’lar incelendiğinde dershanelerde çalışan öğretmenler için de müjde verildiği görüldü. İşte detaylar…

1 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile dershanede çalışmakta olan öğretmenler için sözleşmeli öğretmen olabilme fırsatı getirildi.

674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname incelendiğinde sözleşmeli öğretmen olabilmek için bazı şartlar getirilmiş. Adaylarda aranan şartlar; 14 Mart 2014 tarihi itibariyle dershane ve etüt merkezlerinde ders vermekte olan öğretmenler için yürürlüğe girmiş bir çalışmadır.

1 Ocak 2014 tarihi dikkate alınarak en az 6 yıl çalışma şartı konulmuştur. En az 6 yıl çalışan öğretmenler KPSS şartı aranmadan Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli öğretmen olarak başlayabilecek. Burada en dikkat çeken nokta ise adaylarda KPSS şartı aranmaması. Ayrıca yeni getirilen düzenlemeye emekli öğretmenler başvuramayacak.

Alımlar için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şu anda bir sayı belirtilmiş değil. Fakat yapılacak alımlar, çalışma süresi 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olanlardan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girme şartı aranmadan öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartlar 657 sayılı Kanunun 48. Maddesine öngörülen genel şartları taşıyan adaylar arasından bir seçim işlemi yapılacak. Bu işleme göre altı ay içinde bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak sözlü sınavda başarılı olan adaylar sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum