Pandemi sürecinde okullar için üç aşamalı plan

Pandemi sürecinde okullar için üç aşamalı plan

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde en çok merak edilen konuların başında gelen eğitim öğretim sürecinin nasıl işleyeceği konusu hakkında güncel gelişmeler yaşanıyor. İşte okulların açılması için 3 aşamalı plan…

2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan ve yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de de varlığını gösteren Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci dahilinde sosyal hayata dair bir çok sorun yaşanmaya devam ediyor.

Yaşanan en büyük sorun sosyal ve ekonomik alanda gerçekleşmeye devam ederken; söz konusu problemlerden etkilenen yaş grupları marjin olarak kabul edilen asgari ve azami yaş sınırları oluyor.

Genç nüfus ve özellikle ilkokul çağında olan çocukların eğitim öğretim hayatlarına dair sorunlar yaşanmaya devam ederken; okulların açılması için hem Sağlık Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ciddi çalışmalar yapılıyor.

Okullar Açılacak mı?

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden en fazla etkilenen grup olan öğrenciler ve öğretmenler için kritik olan karara göre; MEB tarafından yapılan fizibilite çalışmalarının akabinde pandemi sürecinde de sağlıklı bir şekilde fiziki okullarda eğitim öğretim dönemlerinin devam ettirilmesi gerektiği belirtiliyor.

3 Aşamalı Plan!

Okulların açılması için öncelikli olarak hesaba katılan detay; öğrencilerin tamamının fiziki olarak okullarda bulunmasının sıhhat açısından sorun meydana getirmesi olarak ön plana çıktı ve öğrencilerin yaş grubu ve zaman olarak fasılalı bir şekilde eğitime dahil edilmesi gerektiği beyan edildi.

Buna durum dahilinde; 21 Eylül'de ana sınıflar ve birinci sınıflar açıldıktan sonra üç haftalık vaka verileri değerlendirilecek olup; verilerin olumlu seyretmesinden sonra üç haftada okullardaki durum netlik kazanmış olacak.

Vakalarda artış olmaması halinde değişecek planlar dahilinde; ikinci aşamada 2 ve 8. Sınıflar olmak üzere sınıflar yüz yüze eğitime başlayacağı planının üzerinde durulurken; üçüncü aşamada da 21 günlük verilerden hareket edilerek 12. Sınıfların da dahil edildiği yüz yüze eğitim süreci deneyimlenmiş olacak.

Sınavlar Okulda Yapılacak

Söz konusu süreç dahilinde pandemi vaka sayılarında artış yaşanmaması halinde sınavlar konusunda taviz verilmemesi üzerine uzlaşı sağlandı. Planlar dahilinde deneyimlenen durumlar devam ederse sınavlar fiziki olarak okulda yapılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.