Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Parası Olmayan Öğrenci Ne Yapacak

Hızla değişen sınav sistemleri, velilerin hayatını da kökten değiştirmeye başladı. Maddi durumu iyi olan veliler şimdiden TEOG göçleri için ev arayışına girdi bile!

Sadece şehir içi değil şehirler arası göçlerin de başlayacağı bu dönem, emlak piyasasının da canlanmasına neden oldu. Özellikle lüks semtlere taşınmaya başlayan veliler, kiralık ev tutmanın yanı sıra ev satın almaya da başladı. Peki zengin öğrencilerin tuzu kurumuşken, fakir olan öğrenci ne yapacak?

Parası olmayanın iyi okullarda okuma hakkı olmayacak mı? Tüm bu sorulara cevap arayan veliler yeni bir sıkıntıyla karşılaştı. O da özel okulların yapacağı sınava girebilmek için büyükşehirlerin yolunu tutacak olan öğrencilerin yol parasını nasıl bulacakları!

Parası Olmayan Öğrenci Ne Yapacak?

İkamet bölgesi dışında okumak isteyen öğrenciler, kalacak yer, yol parası ve diğer sorunların çözülmesi için ya tanıdıkları birini bulup onun yanına ikametlerini aldıracak, ya da özel okulların sınavına girmek ve yatılı okumak için para biriktirmek zorunda kalacak.

Bir öğrencinin farklı bir şehre sadece sınava girmek için gitmesi bile en az 400-500 TL bir maliyeti gerektiriyor. Yol parası, yemek ve diğer masraflar için bu para oldukça ciddi bir miktar. Asgari ücret bile alamayan birçok ailede, çocukların eğitim masraflarını karşılamak oldukça güç!

Büyükşehirlerde Durum Farklı

Büyükşehirlerde en kötü kiraya geçecek olan aileler, yeni bir plan yaptı. Birçok aile şimdiden belli bir ücret karşılığı farklı ilçelerde oturan kişilere ödeme yapıp, çocukların okula kaydolması için bir yol bulduğunu düşünüyor. Ancak bakanlık bu tür aileleri yakından takip edecek.

E-posta: ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.