Pazar Günü Yapılacak KPSS Sınavı İptal mi?

Pazar Günü Yapılacak KPSS Sınavı İptal mi?

Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler uygulanmaya 20 Kasım 2020 saat 20ç00 itibarıyla uygulanmaya başladı. Hafta sonu da belirlenen saatlerde sokağa çıkma yasağı olacak. KPSS sınavlarına girenlerin durumu ne olacak? Sınavlar iptal mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından "Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler" genelgesinin yayımlanmasıyla sokağa çıkma yasağından istisnalara kadar birçok uygulamaya dair detaylar belli olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınavları iptal etmişti. ÖSYM sınavlarının nasıl olacağını, Pazar günü yapılacak KPSS sınavının iptal edilip edilmeyeceğini araştıran adaylar için gerekli bilgileri ve sokağa çıkma yasağının detaylarını bu haberimizde hazırladık.

Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Süreci

Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tırmanan salgına karşı daha sıkı tedbirlerin alınması tavsiye kararı çıkmıştı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında “Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirleri” açıklanmış ve İçişleri Bakanlığı da bu tedbirlere dair tüm detayları yayımlamıştı.

Koronavirüs Tedbirleri Sıkça Sorulan Sorular

Öte yandan İçişleri Bakanlığı 24 soru ve 24 cevap içeren detaylı bir havuz hazırlanmıştı. ÖSYM vb. merkezi sınavların nasıl uygulanacağına, adayların katılıp katılmayacağına dair tüm bilgiler de verilmişti. Bu kapsamda Pazar günü yapılacak KPSS sınavına girecek adayların nasıl sınava katılacaklarını şöyle sıralayabiliriz.

İstisna Kapsamında Olan Kişiler

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri sokağa çıkma saatlerinde dışarı çıkabileceklerdir.

KPSS, Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından istisna mıdır?

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile KPSS ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin kısıtlamadan muaf oldukları belirlendiğinden bu sınavlara girecek her yaş grubundaki kişiler sokağa çıkma saat kısıtlamasına tabi olmayacaklardır.

Bu kapsamda KPSS’ye girecek adaylar sınav giriş belgeleri ile sokağa çıkma yasağında istisna tutuldukları için herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayacaklardır.

Genelge Metni.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.