Pedagojik Formasyonu Olan Memur Kademe İlerlemesi Alır mı?

Pedagojik Formasyonu Olan Memur Kademe İlerlemesi Alır mı?

Devlet Memurlarının, kademe ve derece ilerlemeleri; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36.Maddesinde açıklanmıştır. Memurların işe başladıkları ve yükselebildikleri derece ve kademeleri 36.Madde de aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

Devlet Memurlarının, kademe ve derece ilerlemeleri; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36.Maddesinde açıklanmıştır. Memurların görmüş oldukları öğrenime göre işe başlama ve en son gelebildikleri derece ve kademeleri değişiklik gösteriyor. Memurların derece kademe ilerlemeleri öğrenim durumuna göre değişebiliyorken, gördükleri öğrenim seviyelerine görede değişebilmektedir. Bu haberimizde memurların hangi durumarda kademe ilerlemesi alabildiğini açıklamaya çalışacağız.

Memurların, derece ve kademe ilerlemesi için şu şartlar sıralanmıştır.

Avukatlık stajını açıkta iken yapanlara iki, memuriyette iken yapanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır. Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları (2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece, Beş yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenimini bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan eğitim ve öğretim hizmetinde çalışanlar öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece, verilir.

Bu maddeler değerlendirildiğinde; Pedagojik Formasyonu olan memura kademe ilerlemesi verilmemektedir. Pedagojik Formasyon birkaç yıl öncesine kadar Tezsiz Yüksek Lisans adı altında veriliyordu. Daha sonra Tezsiz Yüksek Lisans ismi değiştirilip Pedagojik Formasyon oldu. Tezsiz Yüksek Lisans yapan memurlara ilave 1 kademesi verilmiştir. Ancak Pedagojik Formasyon Belgesi olanlara; görmüş oldukları dersler ve saatleri aynı olmasına rağmen sadece ismi Pedagojik Formasyon olduğundan dolayı ilave 1 kademe ilerlememesi verilmemektedir. Bunun nedeni ise; 2547 Yüksek Öğretim Kanununda Pedagojik Formasyon Tezsiz Yüksek Lisans olarak değerlendirilmemekte olup, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Pedagojik Formasyonu olan memura ilave kademe verilmesi ile ilgili hüküm bulunmadığından Pedagojik Formasyon Eğitimi alan memura ilave kademe ilerlemesi yapılmamaktadır.

Kamu Personeli Alımı olarak; Pedagojik Formasyon Eğitimi ile, Tezsiz Yüksek Lisans aynı ders ve saatleri kapsadığından birisini bitiren memura kademe ilerlemesi verilip diğerine verilmemesinin doğru bir iş olmadığını değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Danıştay Lisede hazırlık gören memurlara ilave 1 kademe verilmemesine hükmetti. Aynı şekilde mahkeme; Pedagojik Formasyon Belgesi olan memurlara ilave 1 kademe verilmesi konusunda karar almalıdır.

 

 

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum