PÖH Alımlarında 36 Ay Terhis Şartı Kaldırıldı mı

PÖH Alımlarında 36 Ay Terhis Şartı Kaldırıldı mı

Polis Akademisi’nin ilanı yayınlamasından sonra kafalarda soru işareti kaldı. PÖH alımlarında askerlik şartı var mı, terhis şartı ne kadar detaylar haberimizde…

19 Eylül’de Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinde yayınlanan özel harekat polisi istihdamına dair metine göre askerlik terhis şartıyla ilgi bir bilgi girilmemiştir. Askerliğini yapmış ve 28 yaşından gün almamış olan en az lise veya dengi okul mezunlarından 10 bin erkek öğrenci adayı alınacağı belirtilmiştir. Başvuranlar arasında da fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı yapılacağı belirtilmiştir.

Burada her ne kadar askerlik terhis şartı kaldırılmış gibi gözükse de 17 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan hala yürürlüğü geçerli olan  671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname incelediğinde askerlik 36 ay şartının kaldırılmamış olduğu görünmektedir.

Yürürlükte olan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 26. Maddesi gereği özel harekat birimlerinde istihdam edilecek personelin terhis süresinden otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş olması gerekmektedir.

Polis Akademisi’nin resmi internet sitesinde bu durumu belirtmemiş olması her ne kadar adayların aklını karıştırsa da 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname incelediğinde askerlik terhis şartının hala geçerli olduğu görülmüştür. Yani terhis tarihi itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş adayların başvuruları kabul edilecektir. 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum