Polis Memuru Alımı Şartları ve Başvurusu

Polis Memuru Alımı Şartları ve Başvurusu

Polislik Alımları KPSS Kılavuzuyla mı Olacak? Kimler Polisliğe Başvurabilecek Gibi Bir Çok Sorunun Cevabı İçin Adaylara Hazırladığımız Özel Haberimiz.

Kamu Personeli Alımı Haber sitesi olarak sizlerden gelen geneli ilgilendirebilecek önemli hususlarda özel haberler yaparak bilgilendirmeye devam ediyoruz. Polislik alımları KPSS merkezi atamalarında var mı, polis alımı başvuru şartları neler, ilanları nerden takip edebiliriz gibi sorular bizlere ulaştı. Polislik alımları 4 ayrı yöntemle yapılmaktadır. Sizler için dört farklı alım türünüde izah edelim.

1- Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO alımı: Eğitim 2 sürmektedir. Sınavlarına başvuru için en az lise mezunu olup YGS'ye girmeniz gereklidir. En son alımda en az 270 puan alanlar başvurabilmekteydi. 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak diğer şart.

2- Polis Amirleri Eğitimi PAEM alımı: Eğitim ortalama 10 ay sürmektedir. Sınavlara başvuru için Lisans mezunu olmak, KPSS lisans P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak şart.

3- Polis Meslek Eğitim Merkezlerine POMEM alımı: Eğitim süresi ortalama 6 ay sürer. Sınavlara başvuru Lisans veya önlisans mezunu olmak, Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 veya P93 puan türünden en az (60,00) puan almış olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak şart.

4-  Polis Özel Harekat PÖH alımı: Eğitim süresi ortalama 6 ay sürer. En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans mezun olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak şart.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum