Polis Meslek Yüksek Okulları TYT ile Alım Yapacak

Polis Meslek Yüksek Okulları TYT ile Alım Yapacak

PMYO alımları temel yetenek testi İle yapılacak Üniversite sınavlarında yeni sisteme geçilmesinden sonra yeni sistem.

Yeni sistem ile Polis Meslek Yüksek Okullarına alınacaklar. Geçmişte YGS ile alımı gerçekleşen PMYO ön başvurularında artık TYT esas alınacak.

Bu sınavda yeterliliğe dayalı bir değerlendirme yapılarak eşitlik ilkesi ile sonuçlandırılıyor. Peki bu alımlar yapılırken nasıl bir yol izleniyor.

Polis Meslek Yüksek Okulunu tercih edecek bir aday ortaöğretim (Lise) notları ile girilen sınav ortalaması kişinin kendi puanıdır. PMYO baraj puanının üzerinde ise yetenek testine tabi tutularak sınav sonuçlandırılır.

Adaylar ortaöğretim ve baraj puanıyla sınava girip ardından Temel Yetenek Testine tabi tutulduktan sonra öğrenci olarak alınmış olacaktır.

TYT farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak ve bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Polis Meslek Yüksek Okulunda okumak isteyenler 2018 yılı ortalarında belli olacak baraj puanı ile 2018 - 2019 döneminde eğitim verilecek 5 polis meslek yüksek okulunun kapısını aralayacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.