Polislik Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılmalıdır

Polislik Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılmalıdır

PÖH, PMYO, POMEM ve PAEM alımlarında Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerince ispatlı bir şekilde geçmişte FETÖ terör örgütü tarafından hakları gasp edilen ve mağdur olan binlerce vatandaşın önü şu an için yaş şartları ile engellenmiştir. Yaş şartlarının...

Kamu Personeli Haber siteniz olarak geneli ilgilendiren hususlarda özel haber yaparak bilgilendirmeyi ayrıcı sesinizi yetkili mercilere duyurmayı hedeflemekteyiz. Bilindiği üzere KPSS sınavı yaklaştı, kimler polislik başvurularında buluna bilir. Binlerce polis adayın korkulu rüyası haline gelen yaş şartının yükseltilmesi talebidir.

Polis olma hayali kuran vatandaşlarımızı bu hususta bilgilendirelim. Öncelik olarak polis olabilmek için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün yayımlayacağı ilana göre alımlar yapılmakta. Bu alımlarda, eğitim durumu, KPSS puanı ve yaş şartı öncelikli durumlar olarak ortaya çıkmakta.

Polis olabilmek için başta Polis Özel Harekat (PÖH) olmak üzere Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) ve Polis Amirleri Eğitimi (PAEM) alımlarında nasıl bir yol izlenmektedir. Aşağıda sırasıyla inceleyelim.

(PÖH)Polis Özel Harekata girebilmek için: Öncelikli olarak en az lise veya dengi okul mezunu olmak ve ön lisans, lisans mezunları başvura bilmekte. Ancak geriye dönük yayımlanan ilanlara göre o yılın 31 Aralık tarih itibariyle ve mahkeme kararı ile düzeltilmemiş olarak 28 yaşından gün almamış olması şartı aranmakta.

(PMYO) Polis Meslek Yüksek Okuluna girebilmek: Aranan şartlar YGS sınavından en az 270 puan almış olanlar ve 18 yaşını tamamlamış ancak başvuru yılının 31 Aralık tarihi itibariyle mahkeme kararı ile değiştirilmemiş olarak 26 yaşından gün almamış olması şartına bağlanmıştır.

(POMEM)  Polis Meslek Eğitimi Merkezlerine girebilmek: Aranan şartlar KPSS sınavı P3 puan türünden en az 60 puan almış olması gerekmekte. Ayrıca mahkeme kararı ile değiştirilmemiş 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olma şartına bağlanmıştır.

(PAEM) Polis Amirleri Eğitimi şartları: Aranan şartlar içerisinde KPSS lisans P3 puan türünden en az 70 puan alma şartı ve mahkemece değiştirilmemiş 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olma şartı aranmaktadır.

Polislik alım şartlarına bakıldığı zaman (FETÖ/PDY) örgütünün on yıllarca ÖSYM’nin sınav hazırlama bölümlerinde soruları çalarak kendi yandaşlarına hizmet adı altında yıllarca dağıtıldı. Bu dağıtılan sorular olmasaydı, binlerce hak sahibi şuanda polis olarak ataması yapılmış olacaktı.

Cumhurbaşkanına yaş şartı en gelinin ve mağduriyetlerin giderilmesi için imza kampanyası için CİMER 'e başvurmanızı öneriyoruz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum