POMEM Alımında Şartlar Esnetilmeli

POMEM Alımında Şartlar Esnetilmeli

20. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sonuçları 7 Temmuz 2017 tarihinde açıklanmıştı. Açıklanan sonuçlar kapsamında toplamda 1.577 kontenjan boş kaldı. POMEM’e yapılan başvuruların artırılması için şartların esnetilmesi gerekmektedir. İşte POMEM..

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 20. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne 9.000 erkek ve 1.000 kadın aday olmak üzere toplamda 10.000 öğrenci alınacağı duyurulmuştu.

20. Dönem POMEM alımı için 2015 veya 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSS P3 puan türünden en az 60 puan alan adayların başvuruları kabul edildi. İlana sadece lisans mezunları başvuru yapabildi.

Ayrıca ilanda 30 yaşından gün almamış olmak yani 31 Aralık 1988 ve sonrası doğumlu olmak şartı da yer almaktaydı.

Tüm bu şartlar kapsamında 20. Dönem POMEM için başvuru sayısı beklenilenden çok az oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu konu hakkında 10 Nisan 2017 tarihinde bir açıklama yaptı ve 10 bin polis alımı için başvuruların çok az olduğunu belirtti. 15 Temmuz sonrasında yayınlanan Polis Özel Harekat ilanına 295 bin kişi başvururken 10 bin polis alımına başvurunun yetersiz olduğu belirtildi.

Bakan Soylu’nun da açıkladığı gibi POMEM alımlarına başvurunun az olmaması için başvuru şartlarının esnetilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda da yaş şartı, KPSS şartı, mezuniyet şartı gibi konularda yeni dönemde değişikliğe gidilmelidir.

POMEM alımında yaş şartının esnetilmesiyle ve mezuniyet şartının ön lisans, lise gibi düzeylere indirilmesiyle başvuru sayısının oldukça fazla olduğu görülecektir. Böylece vatanı için her şeye göze alan polis olmak isteyip de başvuru yapamayan adaylara fırsat tanınmış olur.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum