POMEM'de Önlisans Düzenlemesi

POMEM'de Önlisans Düzenlemesi

Artık Ön Lisans Mezunları da POMEM'lere Başvurabilecek. Yapılan düzenleme sonrasında Lisans düzeyinden alım yapan POMEM'e önlisansların yolu açıldı.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) giriş şartlarını belirleyen yönetmelikte yapılan değişiklikle, artık ön lisans mezunlarının da bu okullara başvurmasının önü açıldı. Değişiklik yapılan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Kontenjanın Yüzde 20’sini Ön Lisans Mezunları Oluşturacak

Söz konusu değişiklikten önce POMEM’lere lisans mezunu olanlar başvurabiliyordu. Aynı zamanda yurtdışından mezun olunan okulların denkliği YÖK tarafından kabul ediliyorsa bu kişiler de başvurabiliyordu. İşte bu kişilere şimdi de 2 yıllık üniversite yani ön lisans mezunları eklendi. 

Ön lisans mezunları POMEM alımları için başvuru yapabilecek. Alınacak olan ön lisans mezunu sayısı, toplam kontenjanın yüzde 20’sini aşamayacak. Bu sayı Bakanlık tarafından belirlenecek. 

POMEM giriş puanına göre birkaç farklı liste düzenlenecek. Erkekler için, kadınlar için ve EGM personelinin şehit ya da vazife mamulü olan eş ve çocukları için ayrı ayrı liste düzenlenecek. Ayrıca bu listeler lisans ve ön lisans mezunları için ayrı ayrı olacak. Sınav sonuçları asil, yedek ya da başarısız şeklinde açıklanacak. Yedek adayların listesi erkek ve kadın asıl adayların yüzde 30’una tekabül edecek kadar olacak. 

Mülakat sınav komisyonunun kimlerden oluşacağı ve komisyonu kimin seçeceği de söz konusu yönetmeliklerle düzenlendi.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum