Prim Borcu Olan Bağkur’luya Müjde

Prim Borcu Olan Bağkur’luya Müjde

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağkur’lulara emekli olma yolu açıldı. Prim borcu nedeniyle emekli olamayan ama yaş ve sigortalılık süresi dolan Bağkur’lular kredi ile emekli olma imkanına sahip olacaklar. Kalan borçları kredi ile kapatacak olan Bağ

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağkur’lulara emekli olma yolu açıldı. Prim borcu nedeniyle emekli olamayan ama yaş ve sigortalılık süresi dolan Bağkur’lular kredi ile emekli olma imkanına sahip olacaklar.

Kalan borçları kredi ile kapatacak olan Bağkur’lular, kredi ödemelerini ise emekli maaşları ile yapacaklar. TESK başkanı Bendevi Palandöken açıklama yaptı ve SGK ile Ziraat Bankası arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre teminat göstermeden kredi kullanma imkanına kavuşacak olan emekli adayları bu fırsatı değerlendirerek emekli olabilecek.

Sadece Prim Borcu Olanlar Yararlanabilecek
Yaş ve diğer koşullar emekli olmaya uygun olduğu sürece sadece prim borcu eksiği söz konusuysa bu imkandan yararlanılabilecek. Şu an 90 binden fazla prim borçlusu Bağkur’lunun olduğunu belirten yetkililer, emekli başına düşük faizli kredi vererek hem borçları ödemek hem de emekli olmanın mümkün olacağı ortaya çıktı.

Daha Önce de Benzer Aflar Yapılmıştı
Bağkur prim borçlarını ödeyemeyenler için daha önce de birçok kez bu tür uygulamalar yapılmıştı. Özellikle birikmiş prim borcu olanlar için yapılan birçok fırsat sunan devlet hem alacağını tahsil etmiş hem de esnafa rahat bir soluk attırmıştı.

Ancak bazı bankalar bu konuda belirli bir limitin üzerine çıkmamış yine birçok kişi mağdur olmuştu. Bu mağduriyetin önüne geçilmesi için gerekli olan çalışmalar ve diğer SGK çalışmaları ile birlikte değerlendirildiğinde bu durumun birçok kişiye derin bir oh çektireceği de kesinleşmişti.

Nasıl Emekli Olunacak?
Tasarıya göre emekli olmak isteyen Bağkur’lular bankaya başvuru yaparak, prim borçlarının miktarına göre kredi kullanabilecekler. Kredi kullanan Bağkur’lular emekli maaşlarından ödenecek olan kredi ödemeleri sayesinde kısa sürede borçlarından kurtulma imkanına sahip olacaklar.

Sınırlamaların kaldırılması yönünde başvurular yapan birçok emekli adayı, bu koşullar altında emeklilik haricindeki borçların da yapılandırılmasını istedikleri için yeniden bir af gündeme gelmesini beklemektedir.

Son Kez Af Gelecek Mi?
Prim borcunu yapılandırma ile ödeyemeyen esnaf için kredi verilmesi için gerekli talimatlar verilmesine rağmen bu konuda limitleri sınırlı tutan bankalar birçok Bağkur prim borcu olan esnafı zor duruma sokmuştu. Ancak önümüzdeki dönemde yeni bir af gündemde görünmeyecek gibi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.