PTT Çalışanlarına 60 Gün Fiili Hizmet Zammı Gündemde

PTT Çalışanlarına 60 Gün Fiili Hizmet Zammı Gündemde

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Teklif ile PTT çalışanlarına fiili hizmet zammı öngörülüyor. Detaylar haberimizde.

Mayıs 2021 itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verildi. PTT çalışanlarına 60 gün fiili hizmet zammı gündemde. Teklif ile posta gönderilerinin dağıtım ve teslimini kapsayan posta hizmetlerinde çalışanlara, çalıştıkları her yıl için 60 gün fiili hizmet zammı verilmesi öngörülmektedir.

Günümüz şartlarında birçok meslek çeşitli riskler barındırmakta ve çalışanlar bedenen ve zihnen yıpranmaktadır. Emekçilerin sağlığının korunması ve bir süre sonra altından kalkamayacağı bir işte çalıştırılmamasına dair düzenlemeler yapmak en temel insan haklarından birine sahip çıkmak olacaktır.

Fiili Hizmet Zammı

Bu bağlamda ülkemizde birçok meslek grubuna kanuni düzenleme ile taşıdığı riske göre fiili hizmet zammı (yıpranma payı) verilmiştir. Değişen insan alışkanlıkları ve ihtiyaçlar günümüzde bazı meslek mensuplarım daha fazla risk altına itmektedir.

Posta Dağıtım ve Teslimi Yapan Personeller

Posta gönderilerinin dağıtım ve teslimini yapan emekçiler de bu meslek gruplarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her zaman risk altında ve yorucu şartlarda çalışmakta olan posta emekçilerinin özellikle pandemi döneminde ve çağımızın değişen alışveriş kültürü ile posta iş yükü artmış bununla doğru orantılı olarak ise risk oram yükselmiştir. Buna rağmen posta emekçileri halen fiili hizmet zammı alan meslekler arasında yer almamaktadır.

Bu düzenleme ile risk altında ve yoğun bir şekilde çalışan posta dağıtım ve teslimat emekçilerinin fiili hizmet zammı almasının insani bir gereklilik olduğu değerlendirilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.