PTT Kamu ve Sözleşmeli Personeli Alımlarında Düzenleme Yapıldı

PTT Kamu ve Sözleşmeli Personeli Alımlarında Düzenleme Yapıldı

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü Memur ve hizmet sözleşmesi ile çalışan personellerin özlük hakları düzenleyen yönetmeliği değiştirerek yayımladı. PTT alınacaklarda 45 yaş sınırını kaldırdı. Tüm detaylar haberimizde…

Bir çok sınırı kaldıran Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü yeni yönetmelik düzenlemesi ile sözleşmeli veya kamu personeli (Memurların) başka kurumlardan geçmişe yönelik olarak istifa eden personelleri de kapsayan yönetmelik değişikliği.

PTT yönetmelik değişikliğinde kamu veya sözleşmeli çalışan personelleri kendi kurumunda göreve başlamasında emekliliğe ayrılanların %2”sini geçmeyecek şekilde alım yapılmaktaydı. Yeni yönetmelik ile bu oran %5 çıkartılmıştır.

Bu yeni düzenleme ile birlikte Posta ve Telgraf Teşkilatına kamu personel alımlarında 45 yaş sınırını ortadan kaldıran yönetmelikle beraber, diğer kurumlardan istifa etmiş ancak PTT göreve başlamak isteyenler için yaş sınırı bulunmamaktadır.

PTT Görevde Yükselme: Görevde yükselme sınavına katılım şartları belirli şartlara bağlanmıştı. Yeni düzenleme ile bu şartlar Daire Başkanlığından başlanarak, Baş Müdür, Baş Müdür Yardımcısı ve Teknik Müdür unvanlarına atanabilmek için 8 ila 10 yıl kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış olması yeterli olarak değiştirilmiştir.

Yeni Vekalet Görevi: Eski yönetmelikte atama koşullarını taşıyanlara vekalet görevi verilebiliyordu. Yeni düzenleme ile vekalet görevini yürütecek personelin görevde yükselme şartını taşıyan Amir veya Memurun vekalet görevini yürütebilecek.

Yeni Yıllık İzin: Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet süreleri baz alınarak izin verilirken. Değişiklikle beraber özel sektörde fiilen çalışmış hizmet süreleri hesaplama yapılarak kazanılmış hakkın verilecek düzenleme bu yönde.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Personel Alım ve Çalışan: Posta Telgraf Teşkilatında görev yapılacak personel sayısını Devlet Personel Başkanlığınca 36,409 kadro tahsisi ile yürütülürken, Yeni düzenleme ile bu sayı 40,904 çıkartılmıştır.

Yeni yönetmelikle birlikte PTT görev yapacak personel sayısındaki artışın toplamı 4,496 olarak diğer kurumlara oranla %3 artış sağlanmıştır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.