PTT Personel Alımı 7 Ocak 2016

PTT Personel Alımı 7 Ocak 2016

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi 7 Ocak 2016 Personel Alımı İçin İlan Yayınladı. KPSS 50 Puan Şartı Olan İlana Ölisans ve Lisans Mezunları Başvurabilecek.

7 Ocak 2016 Tarihinde PTT Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi tarafından personel alım ilanı yayınlandı. Başvurular, 11-17 Ocak 2016 tarihleri arasında aşağıda yer alan ilan metninde yer alan link üzerinden çevrimiçi olarak yapılacaktır. 

Gişe ve Büro Görevlisi Taşrada istihdam edilmek üzere 15 kişi, Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama) Merkez de istihdam edilmek üzere 7 kişi, Gişe ve Büro Görevlisi(İngilizce Bilen) Merkez de istihdam edilmek üzere 3 kişi, Gişe ve Büro Görevlisi(İstatistik) Merkez de görevlendirilmek üzere 3 kişi, Dağıtıcı olarak Taşra da görevlendirilmek üzere 30 kişi istihdam edileceği duyuruldu. 11/01/1982 tarihinden sonra doğanlar müracaat edebilecektir.

Dağıtıcı olabilmek için: KPSS P93 puan türünden en az 50.00 puan almış olmak. İki yıllık eğitim veren yüksekokulların, Ek-2 listede belirtilen bölümlerinden mezun olmak. Erkeklerde en az 1.68 cm, bayanlarda en az 1.60 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile
belgelemek. En az B sınıfı sürücü belgesi ile A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartları yer almaktadır.

Gişe ve Büro Görevlisi alımı için: KPSS P3 puan türünden en az 70.00 puan almış olmak. Herhangi bir lisans programından mezun olmak. Pazarlama pozisyonu için B sınıfı Sürücü Belgesine veya Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikasına son başvuru tarihi olan 17/01/2016 tarihi itibariyle sahip olmak. İngilizce Bilen” pozisyonu için Çok iyi
düzeyde pratik İngilizce konuşma becerisi aranacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.